Eğitim fakültesi öğrencilerinin dijital okuma yeterliliklerinin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the digital literacy proficiency of the students of the faculty of education in terms of various variables
  1. Tez No: 648410
  2. Yazar: HAKAN ÇIVĞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarının dijital okuma yeterliliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Öğretmen adaylarının dijital okuma yeterlilikleri; cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, yaş, sürekli yaşadığı coğrafi bölge, ailedeki çocuk sayısı, sahip olunan dijital araç sayısı, aile ekonomik durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, günlük ekrana bakma süresi değişkenlerine göre incelenmiştir. Dijital okuma günümüzün okuma kültürünün önemli bir parçasıdır. Bu nedenle konunun araştırılması oldukça değerlidir. Bu çalışmanın öğretmen adayları ile yapılıyor olması da ayrıca gelecek nesilleri yetiştirecek bireylerin yeterliliklerinin analiz edilmesi yönünden oldukça değerlidir. Salgın süreciyle beraber önemini arttıran teknolojik araçların kullanımı ve öğretmen adaylarının yeterliliklerinin belirlenmesi de konunun önemini arttırmaktadır. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 1979 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Dijital Okuma Özyeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek araştırmacı ve Akkaya N. tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek araştırmacı tarafından 2019-2020 öğretim yılında uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarının elde edilmesinde Kruskal-Wallis H testi ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, sürekli yaşadığı coğrafi bölge, ailedeki çocuk sayısı, sahip olunan dijital araç sayısı, aile ekonomik durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve günlük ekrana bakma süresi değişkenlerinde anlamlı fark olduğu görülmüştür. Bu değişkenlerin öğretmen adaylarının özyeterlik düzeyleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş değişkeni ile ilgili sonuçlarda ise anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the digital reading competencies of prospective teachers who study at the faculties of education in terms of various variables. Digital reading competencies of prospective teachers were investigated in terms of such variables as gender, department, class level, age, geographic region where they live permanently, number of children in the family, number of digital tools owned, economic status of the family, education level of the mother, education level of the father, daily screening time. Digital reading is an important part of today's reading culture. Therefore, researching the subject is very valuable. The fact that this study is conducted with prospective teachers is also valuable in terms of analyzing the competencies of individuals who will raise the next generations. The use of technological tools that increase their importance along with the pandemic process and determining the competence of prospective teachers also increase the importance of the subject. The research was carried out with 1979 prospective teachers studying at Dokuz Eylul University Buca Education Faculty. Digital Reading Self-Efficacy Scale was used as a data collection tool. The scale was developed by the researcher and Akkaya N. The developed scale was applied by the researcher in the academic year 2019-2020. Kruskal-Wallis H test and Mann Whitney U tests were used to obtain the results of the research. When the results of the study are analyzed, it is seen that there is a significant difference in the variables of gender, department, class level, age, geographic region where they live permanently, number of children in the family, number of digital tools owned, economic status of the family, education level of the mother, education level of the father, daily screening time. It was concluded that these variables were effective on the self-efficacy levels of prospective teachers. No significant difference was found in the results related to the age variable.