Onkoloji hastalarında beş faktörlü temel kişilik özelliklerinin travma sonrası büyümeye ve psikolojik sağlamlığa etkisi
Effect of five factor personality model on resilience and post-traumatic growth in oncology patients
  1. Tez No: 648469
  2. Yazar: ESMA KINALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MESTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada onkoloji hastalarında beş faktör kişilik özelliklerinin psikolojik sağlamlığa ve travma sonrası büyümeye etkisi incelenmiştir. Bu kavramların incelendiği katılımcılar Bursa Medical Park Hastanesinin onkoloji bölümündeki hastalardan oluşmaktadır. Tedavi görmekte olan 384 onkoloji hastası çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada, beş faktör kişilik özelliklerinin alt boyutlarından, açıklık, yumuşakbaşlılık, dışadönüklük, nötotisizm, özdenetim'in travma sonrası büyüme ve psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda demografik verilerden yaş, cinsiyet, medeni durum ve kanser türünün de bu iki kavram üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focus on effect of five factor personalit model on resilience and post-traumatic growth in oncology patients. Participants choosen from Bursa Medicalpark hospital in oncology department. Patients who under treatment participated voluntarily to the study. In the study, aimed to observe effect of sub-dimension of the five-factor personality traits that are openness, consciousness, neuroticism, extraversion, agreeableness on post-traumatic growth and resilience. Also, demographic datas evaluated in the study.