Türk resminde kadınlar, kadın sanatçıların gözünden kadın temsili ve semboller
Representation of women and symbols of women by women artists in the field of Turkish art
- Tez No: 648471
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU PELVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarih boyunca, insan, yaşadıklarını dışarıya aktarmak, etrafında olanları göstermek ve betimlemek için birçok farklı yöntem kullanmıştır, resim de bu ifade yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nda, 18. yüzyılda başlayan Modernleşme süreci ve bu süreçte kendine yer bulmaya çalışan sanat üretimi incelenmiştir. Bu durum incelenirken, sanat ile benzer yollar kat eden, toplumdaki kadın figürüne dair araştırmalar yapılmış, kadının toplumda kendine yer edinmek için nasıl yollar bulduğu ve sonrasında bunun sanat alanında kendini nasıl gösterdiğine ilişkin incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeler dahilinde, bu sürecin öncesinde ve bu süreçte kadın temsiliyetine dair yaratılan, ortaya çıkan eserler incelenmiştir. Sanatın toplumumuzda, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş süreci ve sonrasında kat ettiği evreler araştırılmış, bu değişim sürecinde yapılmış, üretilmiş çalışmalara bakılmıştır. Kadının, modernleşme ve çağdaşlaşmanın bir sembolü durumunda olduğu bu dönemde kadınların toplumda, eğitimde yer bulma ve yer edinme konularına değinilmiş, bu bağlamda 1914 yılında kadınlar için de açılan İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nde yetişen ilk kadın sanatçılarımızdan Güzin Duran'ın hayatı ve ürettiği işler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, humankind have used different methods to express and reflects its feelings and its environment; art as well is among these methods. This research examines, the Modernization process in the Ottoman Empire that started during the 18th century and art production during this process. This research also includes researches on the“women figure”in the society who have crossed similar paths as art, and it explores the methods that the women have used to gain a place in the society and its reflection into art. This research studies, artworks with women figure dated before or during the Modernization process. This research explores stages of development of art in our society starting from the transition period from Ottoman Empire to Republic of Turkey and studies the artworks produced during this timeframe. This research addresses how women, who have been a symbol of modernization, gained a place in the society and education in this era and in this respect analyzes our first women artist Güzide Duran's life and artworks, who was educated in İnas Sanayi-i Nefise Mektebi which started allowing female students from 1914.