Gens'ten Can'a: Alevilikte siyasal birimin iz düşümü
From Gens to Can: The projection of political unit in Alevism
- Tez No: 648477
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BURHANETTİN KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, eşitlikçi kandaş toplum özelliklerine sahip olan Alevi topluluğunda siyasal bağları ortaya çıkarmak ve topluluğun simgesel evreninde önemli bir yeri olan“Can”kavramının bir yorumunu sunmaktır. Siyasallığın topluma içkin olduğu düşüncesine dayanarak, ilk olarak doğa / kültür karşıtlığının Antik Yunan'dan günümüze kadar siyasal düşünceyi nasıl biçimlendirdiği açıklanmıştır. Devletsiz denilen toplumlarda da siyasal iktidarın varolduğunu ifade etmek için siyaset felsefesinin bir devlet felsefesine hapsedildiği ve siyasallığın yöneten / yönetilen ayrımından itibaren düşünüldüğü modern sözleşme kuramının eleştirel bir yorumu sunulmuştur. Anthony Paul Cohen, Ernst Cassrirer, Marcel Gauchet, Pierre Clastres ve Mircea Eliade'nin düşünceleri ile siyasal etkinliğin aynı zamanda simgesel bir etkinlik olduğu ve kutsallık kategorisinin siyasalla nasıl bağlantı kurduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the political ties in the Alevi community, a society with egalitarian consanguineous characteristics, and to present an interpretation of“Can”, a crucial concept in the symbolic universe of the community. Based on the idea that politics is inherent to society, first an explanation of how nature/culture shaped political thought since Ancient Greece has been provided. A critical interpretation of modern social contract theory, in which political philosophy is imprisoned in state philosophy, and politicization is a dichotomy between ruler and subject, has been provided to reveal the presence of political power in so-called stateless societies. Through the ideas of Anthony Paul Cohen, Ernst Cassrirer, Marcel Gauchet, Pierre Clastres ve Mircea Eliade, political activity as symbolic activity and its connection with the category of holiness is discussed.