Constitutional change in Turkey: The (de)limited effect of Europeanization
Türkiye'de Anayasal değişim: Avrupalılaşmanın sınırlı etkisi
  1. Tez No: 648489
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖZÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA YEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Avrupa Birliği, koşulsallığı ile aday ülkelerin kurumları, normları ve anayasal çerçevelerinde değişimi tetiklemede başarılı olması bakımından dönüştürücü bir aktördür. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin adaylık süreçlerindeki deneyimi literatürde Avrupalılaşma sürecinin kavramsallaştırılmasında ana kaynak olmuştur. Fakat, yakın zamanda Macaristan ve Polonya gibi ülkelerin otoriter ve populist hükümetlerinin yönetimleri altındaki deneyimleri, Avrupa Birliği'ne üye olunduktan sonra Avrupa değerlerinden geri dönüşün olabileceğini göstermektedir. Avrupa Birliği'nin değerlerini koruması için mekanizmaları olmasına rağmen bu ülkelerin Avrupa'dan uzaklaşma (de-Europeanization) süreçlerini durduramamıştır. Bu tez uzun vadeli aday devletin bir örneği olarak Türkiye'ye odaklanarak Avrupalılaşma (Europeanization) ve Avrupa'dan uzaklaşma (de-Europeanization) üzerine kavramsal çerçeve üzerine kuruludur. Bu tez Avrupa Birliği-Türkiye ilişkisini Avrupalılaşma çerçevesinde, Avrupa Birliği'nin koşulsallığı üzerinden ve Türkiye'nin adaylık sürecinde Avrupa'dan uzaklaşma (de-Europeanization) sürecini yakın zamanlardaki anayasa değişikliklerine odaklanarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The EU is a transformative actor, in the sense that its conditionality has been successful in inducing a change in the candidate states' institutions and norms, including their main constitutional framework. The experience of Central and Eastern European countries during their accession process has been the main source in the literature in conceptualizing the process of Europeanization. However, the recent experience of countries such as Hungary and Poland under authoritarian populist governments, show that reversal from the European values may emerge after becoming members of the EU. Although the EU has mechanisms to safeguard its values, it has not been able to cease their de-Europeanization process. This thesis builds on the conceptual framework on Europeanization and de-Europeanization with a focus on constitutional change in Turkey, throughout its uniquely long accession process. This thesis evaluates the EU-Turkey relationship within the framework of Europeanization through the EU's conditionality and traces Turkey's de-Europeanization process in post-2005 with a focus on recent constitutional changes.