Normative power Europe and migration: Cooperation with third countries
Normatif güç Avrupa ve göç: Üçüncü ülkelerle işbirliği
  1. Tez No: 648490
  2. Yazar: ZEYNEP NUR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM AYDIN DÜZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Soğuk Savaş sonrasında akademisyenler, literatüre çeşitli kavramsallaştırmaların eklendiği Avrupa Birliği'nin dış kimliği konusuna odaklandılar. Bu kavramlardan biri Normatif Güç Avrupa olmuştur. Normatif Güç Avrupa, Avrupa Birliği'nin, normlardan ve değerlerden oluşan fikirleri kullanarak diğer aktörlerin hareketlerini değiştirebilmesi demektir. Tanımlamaya göre, Avrupa Birliği de normlar ve değerler doğrultusunda hareket etmektedir. Lakin, Normatif Güç Avrupa ile ilgili ampirik çalışmalar bu kavramsallaştırmanın yetersiz kalabileceğini göstermiştir. Özellikle göç konusunda bu yetersizlikler belirgin hale gelmiştir. Fakat üçüncü ülkelerle yapılan iş birliği anlaşmaları Normatif Güç Avrupa literatüründe çok az ilgi görmüştür. Bu tez, göç konusunda üçüncü ülkelerle iş birliği anlaşmalarının Normatif Güç Avrupa'ya zarar verip vermediğini, veriyorsa nasıl sorusuna cevap vermeyi amaçlamaktadır. Bu tez, normatifliği AB ile Türkiye arasındaki anlaşmalar ve İtalya ile Libya arasındaki anlaşmalar aracılığıyla inceleyerek iki farklı vaka çalışması sunmaktadır. Bu çalışma, üçüncü ülkelerle yapılan iş birliği anlaşmaları nedeniyle Normatif Güç Avrupa'nın zarar gördüğü sonucuna varmaktadır. Demokratik olmayan rejimlerin yardımıyla AB'nin dış sınırlarını güvence altına almak için göçmenlerin hakları, Sözleşmeler ve Yönergeler ihlal edilmektedir. Bu çalışmanın bulguları, normların ve çıkarların farklı işlediği, dolayısıyla bunların birbirinden ayrılması gerektiği görüşünü de desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
After the Cold War, scholars have focused on the external identity of the European Union where several conceptualizations have been added in the literature. One of the concepts is Normative Power Europe. The NPE means that the Union is able to change the actions of other actors by using 'ideas' that are based on norms and values. According to the definition, the EU acts in line with norms and values as well. Nevertheless, empirical studies related to the NPE have demonstrated that this conceptualization might fall short. Particularly, in the case of migration, the shortcomings of the Union have been visible. However, the cooperation agreements with third countries have received little attention within the NPE literature. This thesis aims to give answers to the question of whether the cooperation agreements with third countries on the issue of migration damage the NPE or not and if so, how. This thesis provides two different cases where the normativity is examined through the agreements between the EU and Turkey, and the agreements between Italy and Libya. The thesis concludes that the NPE has been damaged due to the cooperation agreements with third countries. The rights of migrants, Conventions, and Directives are violated in order to secure the external borders of the Union with the help of undemocratic regimes. The findings of this study also support the view that norms and interests function differently, therefore, these should be separated from each other.