Online real-time simulation of vehicles
  1. Tez No: 648531
  2. Yazar: MERT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FATİH UĞURDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Simülasyon teknolojiler, otomotiv endüstrisinde yazılım geliştirme ve test sürecinde mutlaka kullanılması gereken araçlardır. Bu tezde, araç kontrol algoritmalarını gerçek-zamanlı yanıt performanslarıyla değerlendirmek için çevrim içi gerçek-zamanlı bir simülasyon ortamı sunulmuştur. Ayrıca, enerji tüketimi tahmini ile buluttan araç sürüş deneyinin yapılması amaçlanmaktadır. Son olarak, küçük araştırma grupları ve şirketler için döngü içi donanım (HIL) sistemlerinin işletme maliyetlerinin azaltılması hedeflenmektedir. Bu tez kapsamında, özgün çevrim içi gerçek zamanlı simülasyon kullanım senaryoları tartışılmış ve alternatifleri tanımlanmıştır. Bu bağlamda, bu kullanım senaryoları aracı buluttan sürmekte, araç kontrol algoritmalarının performansını değerlendirmekte ve gömülü yazılım testine yeni bir yaklaşımla, çevrim içi bir HIL değişiminin tasarımını içermektedir. Bu yaklaşım çerçevesinde, sunulan ortamın adı döngü içi bulut (CIL) olarak belirlenmiştir. Ayrıca, kontrolörlerin testini daha iyi koordine etmek amacıyla, ağdaki ayrı bir bilgisayarda ayrı bir işlem olarak araç modeline sahip olmak daha verimli bir yöntemdir. Bu durum, araç modelinin ve tüm simülatörün bakımını da kolaylaştırmaktadır. Tezde sunulan ortam, arazi verisi çıkarma, grafik kullanıcı arayüzü, soket programlama ile sunucu/istemci iletişimi, çok izleklilik ile çoklu istemci kullanımı ve araç modellerini bulutta koşturma gibi özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Değerlendirmelerimizin sonucunda, ortamımız koordineli bulut sürüş uygulamaları için araçları buluttan sürebilir, gerçek zamanlı yanıt performansı açısından araç kontrol algoritması değerlendirme aracı olarak kullanılabilir ve HIL sistemlerinin yerini alacak CIL hizmeti olarak hizmet verebilir.
Özet (Çeviri)
Simulation technologies are a must-use tool in the software development and testing process in the automotive industry. In this thesis, an online real-time simulation environment is presented with the purpose of evaluating vehicle control algorithms considering their real-time response performance. Also, to perform an experiment driving a vehicle from the cloud with energy consumption prediction is intended. Additionally, reducing operational costs of Hardware-In-the-Loop (HIL) systems for small research groups and companies is aimed. Alternative to HIL approach are also discussed. In the scope of this thesis, unique online real-time simulation use cases are defined. In this context, these use-cases are driving a vehicle from the cloud, evaluating performance of vehicle control algorithms, and design of an online HIL replacement with a novel approach to embedded software testing. From this approach, the presented tool is named Cloud-In-the-Loop (CIL). Moreover, to make the testing of controllers well-coordinated it is useful to have a model of a vehicle as a separate process on a separate computer in the network. It also makes the maintenance of the vehicle model and the whole simulator easier. The presented environment in this thesis designed to have features such as terrain data extraction, graphical user interface , server/client communication with socket programming, multiple client handling with multi-threading, and ability to run vehicle models in the cloud. The developed environment was put under evaluation to test these features. As a result of our evaluations, our environment can drive vehicles from the cloud for coordinated cloud driving applications, can be used as a vehicle control algorithm evaluation tool in terms of real-time response performance, and can serve as CIL service to replace HIL systems.