Alzheimer hastaları'nda müzik terapi'nin bilişsel işlevler ve uyum düzeyi üzerine etkisi
The effect of music therapy on cognitive functions and level of compliance in alzheimer's patients
- Tez No: 648611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Randomize kontrollü bu çalışma, huzurevinde kalan yaşlı bireylere uygulanan Müzik Terapi'nin, bilişsel işlevler ve uyum düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Konya ilinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Dr. İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan 30 (Girişim:15, Kontrol:15) yaşlı birey ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik özelliklere ilişkin Tanıtıcı Bilgiler Formu, Standardize Mini Mental Test (SMMT) ve Yaşlılarda Uyum Güçlüğünü Değerlendirme Ölçeği (YUGDÖ) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından öntest-sontest iki aşamalı olarak tüm yaşlı bireylerden yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Müdahale grubundaki yaşlılara 10 oturumluk Müzik Terapi beş hafta haftada iki oturum olacak şekilde uygulanmıştır. Oturumlar ortalama 45 dk. sürmüştür. 10 oturum boyunca müdahale grubuna Müzik Terapi uygulanmış olup, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Ki-Kare analizi, Wilcoxon analizi, Fisher Kesin testi, Mann Whitney U testi, bağımlı gruplarda t testi ve bağımsız gruplarda t testi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Müzik Terapi'nin yaşlıların bilişsel işlevleri ve uyum düzeyleri üzerine olumlu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Müzik Terapi uygulanan yaşlı bireylerin bilişsel işlevleri kontrol grubundan daha yüksektir. Müzik Terapi uygulanan girişim grubunun müdahale sonrasında bilişsel işlevlerinde artış görülmüştür. Deney grubunda yer alan yaşlı bireylerin başlangıç ile deney sonrası uyum güçlüğü ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamaları karşılaştırıldığında iki ölçüm arasında ileri düzeyde anlamlı fark olduğu saptanmış (p,05).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled he study was conducted to assess the impact of Music Therapy on elderly individuals staying in a nursing home to the level of cognitive functions and compliance. The research was carried out with 30 elderly individuals (Initiative:15, Control:15) at Dr. İsmail Işık Nursing Home Aged Care Rehabilitation Center under the Ministry of Family and Social Policies in Konya province. The Introductory Information Form on socio-demographic characteristics, Standardized Mini Mental Testing (SMMT) and Compliance Difficulty Assessment Scale (CDAS) were used in the collection of data. The data were collected by the researcher with face-to-face interview technique from all older individuals in two stages of pretest-posttest. 10 sessions of Music Therapy for the elderly in the intervention group were applied to be two sessions per week in five weeks. Sessions lasted an average of 45 minutes. Music Therapy was applied to the intervention group for 10 sessions and no intervention was applied to the control group. In the evaluation of data; Ki-Square analysis, Wilcoxon analysis, Fisher Definitive test, Mann Whitney U test, T test in dependent groups and T test in independent groups. According to the findings from the study, Music Therapy has a positive effect on the cognitive functions and levels of compliance of the elderly. The cognitive functions of older individuals who undergo Music Therapy are higher than the control group. Music Therapy has seen an increase in cognitive functions after intervention of the intervention of the intervention of the intervention of the intervention of the intervention group. Compared to the total score averages of the older individuals in the experimental group from the initial and post-experiment adjustment difficulties scale, there was a significant difference between the two measurements (p.05).