Kronik ruhsal hastalığa sahip bireylere uygulanan duygusal farkındalık beceri eğitimi'nin duygusal farkındalık ve iletişim beceri düzeyine etkisi
The effect of emotional awareness skill training on emotional awareness and communication skill level on individuals with chronic mental illness
  1. Tez No: 648619
  2. Yazar: GÜLTEN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, kronik ruhsal hastalığa sahip bireylerde Duygusal Farkındalık Beceri Eğitimi'nin hastaların duygusal farkındalık ve iletişim beceri düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırma, bir Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 44 şizofreni hastası (deney: 22, kontrol: 22) ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve İletişim Becerileri Ölçeği-Yetişkin Formu kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından ön test ve son test şeklinde öz bildirime dayalı olarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Deney grubundaki hastalara 8 hafta boyunca haftada bir oturum şeklinde Duygusal Farkındalık Beceri Eğitimi uygulanmış; kontrol grubundaki hastalara herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi, bağımlı gruplarda t testi ve Wilcoxon analizi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler yönünden gruplar arası homojenlik ki-kare analizi (çok gözlü ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare ve Fisher Kesin testi) yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Duygusal Farkındalık Beceri Eğitimi'nin hastaların duygusal farkındalık ve iletişim becerileri düzeylerine olumlu etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the impact of Emotional Awareness Skills Training in individuals with chronic mental illness on patients' emotional awareness and communication skills levels. The study was a randomized controlled research. The research was conducted with 44 schizophrenia patients (experimantal: 22, control: 22) registered in a Community Mental Health Center. Personal Information Form, Toronto Alexithymia Scale (TAÖ-20) and Communication Skills Scale-Adult Form were used in data collection. The data was collected by there searcher through face-to-face interview based on self-notification in the form of pre-testing and final testing. Patients in the experimental group were given average Emotional Awareness Skills Training for 8 weeks in the form of one session per week; no intervention has been made to patients in the control group. In the evaluation of data; T test and Mann Whitney U test, independent groups t test and Wilcoxon analysis were used. Interms of arguments, the inter-group homogeneity chi-square analysis (multi-square, Yates correctional ki-square and Fisher Definitive test) were evaluated. According to the findings from the study, Emotional Awareness Skills Training has had a positive effect on patients' emotional awareness and communication skills levels.