Kanser hastalarına bakım veren bireylerde bakım yükü, depresif semptomlar, anksiyete belirtileri ve etkileyen etmenler
Evaluation of care burden, depression and anxiety and related factors among caregivers of patients with cancer
- Tez No: 474645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kanser, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda kanser hastalarına bakım veren bireylerin bakım yükü, depresif semptomları, anksiyete belirtileri ile etkileyen etmenlerini ve hastaların yaşam kalitelerini belirlemeyi, bakım verenin yüküne ve ruhsal sağlığına etkisini inceledik. Böylece kanser hastalığının yalnızca fiziksel bir hastalık olmadığını, psikolojik yönünün de çok önemli olduğunu ve bu durumdan yalnızca hastaların etkilenmediğini; hastalara bakım veren bireylerin de bu durumdan etkilendiğini saptamayı ve etkileyen faktörleri saptayarak, sosyal ve psikolojik destek gereksinimini belirlemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışma Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 20 Şubat 2017- 30 Mart 2017 tarihleri arasında kanser nedeni ile tedavi gören 114 hasta ve onlara bakım veren kişiler ile yapıldı. Bakım veren bireylere uygulanmak üzere demografik bilgilerden oluşan 18 soruluk anket hazırlandı. Yine bakım verenlere, bakım yükünü belirlemeye yönelik 22 soruluk Zarit Bakım Yükü Ölçeği, depresif semptomları belirlemeye yönelik 21 soruluk Beck Depresyon Ölçeği, anksiyete belirtilerini belirlemeye yönelik 21 soruluk Beck Anksiyete Ölçeği uygulandı. Hastalara demografik bilgilerden oluşan 3 soruluk anket ve yaşam kalitelerini belirlemeye yönelik 15 soruluk EORTC QLQ-C15 PAL yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Bakım verenlere uygulanan Zarit bakım yükü ölçeği puan ortalaması, Beck depresyon ölçeği ve Beck anksiyete ölçeği puan ortalamaları demografik bilgiler ile ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Hastalara uygulanan EORTC QLQ-C15 PAL yaşam kalitesi ölçeği puan ortalaması ile hastanın demografik bilgileri, bakım verenlere uygulanan Zarit bakım yükü ölçeği, Beck depresyon ölçeği ve Beck anksiyete ölçeği puan ortalamaları karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS 21.0 paket programı ile yapıldı. İki grup arasında ortalamaların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, kategorik verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Care Burden, Depression And Anxiety and Related Factors Among Caregivers of Patients With Cancer Objective: Cancer is a major worldwide problem also effecting our country. In this study, we aimed to determine the burden of care, depressive and anxiety symptoms and related factors effecting the caregivers of cancer patients and to determine the quality life of the patients and their effects on the physical and mental health of caregivers. We therefore aimed to draw attention to the fact that cancer is not only a physical disease, but an illness with also very important psychological effects not only for patients, but also the caregivers. Moreover, we aimed to determine the need for social and psychological support for these people. Materials and methods: This study was performed with 114 patients and caregivers in the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 20 February and 30 March 2017. A questionnaire consisting of 18 questions investigating demographic information was applied to the caregivers. Additionally, the caregivers were asked to fill in the 22-item Zarit Caregiver Burden Scale, the 21 item Beck Depression Scale for determining depressive symptoms, and the 21-item Beck Anxiety Scale for anxiety symptoms. A 3-item questionnaire consisting of demographic features and the 15-item EORTC QLQ-C15 PAL Quality of Life questionnaire were applied to the patients. Scores of the Zarit Caregiver Burden, Beck Depression and Beck Anxiety Scale were compared to the demographic features of the caregivers. The EORTC QLQ-C15 PAL scores were compared to the demographic features of the patient, and with the Zarit Caregiver Burden Beck Depression and Beck Anxiety Scale scores. Statistical analysis was performed using the SPSS 21.0 packet program. The Mann-Whitney U test was used to compare differences between two independent groups, and the Chi-Square test and the Kruskal Wallis test were used to compare categorical data.