The work of Harald Szeemann- Curatorial theories and practices
Harald Szeemann'ın çalışmaları- Küratöryal teoriler ve pratikler
  1. Tez No: 648655
  2. Yazar: ÖZGENAZ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kendi ifade biçimini geliştiren İsviçreli sergi yapımcısı Harald Szeemann, yaşamı boyunca 150'den fazla sergi yapmıştır. Bu sergiler bağlamında, sanat tarihine ve sergileme tekniklerine birçok katkıda bulunmasının yanı sıra çok kapsamlı bir arşivin de sahibi olmuştur. Sonuç olarak, Harald Szeemann'ın açmış olduğu uluslararası sergiler; sanatçı, izleyici ve küratör üçgeni bağlamında yeni bir iletişim ağının oluşmasını sağlamış ve dünya genelinde sanatçı ve küratörler için birçok konuda referans olmuştur. Harald Szeemann'ın biyografisi ile başlayan bu tez, yapmış olduğu sergiler arasından seçilmiş olanlar ve arşivi incelenmiştir. Bu bağlamda, Szeemann'ın sanatçılar ile kurduğu özel ilişki de ön planda tutularak, bu doğrultuda hazırladığı ve öncülük ettiği kariyeri ve yaşamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Swiss curator Harald Szeemann, who developed his own way of expression, has held more than 150 exhibitions throughout his life. In the context of these exhibitions, he has highly contributed to the art history and exhibition techniques, besides become an owner of an extensive archive. As a result, Harald Szeemann's international exhibitions have created a new communication network in the context of artist, audience and curator triangle. Moreover, they have become a rich reference for many artists and curators from all around the world. Starting with the biography of Harald Szeemann, his selected exhibitions and his grand archive were examined in this thesis. In this context, Szeemann's professional and personal life were analyzed by prioritizing his special relationships with the artists.