The association between the concepts of organizational climate, socio-cultural dimensions and job satisfaction
Örgüt iklimi, iş tatmini kavramları ve sosyo-kültürel boyutlar arasındaki ilişki
- Tez No: 648654
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET Y. YAHYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgüt iklimi ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi anlamak ve sosyo-kültürel boyutların bu ilişkiyi nasıl etkilediğini analiz etmektir. Çalışmada, 2 ana sosyo-kültürel boyut incelenmiştir, güç mesafesi ve belirsizlikten kaçınma. Bu ana kavramlar arasındaki bağlantıyı araştırmak için, Hollanda merkezli çok uluslu bir şirkette araştırma yapılmıştır. Veriler, örgüt iklimi, iş tatmini ve sosyo-kültürel boyut ölçeklerini içeren, toplam 43 sorudan oluşan çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Şirket içerisinde farklı iş fonksiyonlarından ve kıdem seviyelerinden toplam 150 katılımcı ankete katılım sağlamıştır. Ancak eksik ve yanlış cevapların kaldırılması sonrasında geriye kalan 123 yanıt analize tabi tutulmuştur. Örgütsel iklim ve sosyo-kültürel boyutlar bağımsız değişkenler olarak değerlendirilirken, iş tatmini araştırmada bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler tanımlayıcı, korelasyon, çoklu regresyon, T testi ve ANOVA analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizi sonuçları, örgüt iklimi ve iş tatmini arasında güçlü ve negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sosyo-kültürel boyutların, örgüt iklimi ve iş tatmini arasındaki ilişki üzerinde negatif etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Demografik faktörler arasındaki farkla ilgili olarak, ana araştırma kavramlarının algılanmasını etkileyen önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to understand the relationship between organizational climate and job satisfaction as well as to analyze how socio-cultural dimensions affect this relationship. Regarding socio-cultural dimensions concept, two dimensions investigated in this study were mainly; power distance and uncertainty avoidance. In order to investigate the link between these main concepts, a research has been conducted in a multinational company based in the Netherlands. Data was collected via an online questionnaire that was composed of organizational climate, job satisfaction and socio-cultural dimensions scales and 43 questions were asked in total. 150 employees participated to the survey from various age groups and functions in the organization. After missing and incorrect answers have been removed, 123 items were used in the analysis. Organizational climate and socio-cultural dimensions were treated as independent variables, whereas job satisfaction was set as dependent variable in the research. Data obtained from the survey was analyzed using descriptive, correlation, multiple regression, T-test and ANOVA analysis. Results of data analysis indicated that there is a strong and negative relationship between organizational climate and job satisfaction. Also, there is a negative moderating effect of socio-cultural dimensions among the relationship between organizational climate and job satisfaction. Concerning the difference between demographic factors, no significant difference has been found affecting the perception of main research concepts.