Eu(III) DO3A ve 2,3-dihidroftalazin-1,4-dion ikilisinden oluşan yeni bir bileşiğin sentezi ve özellikleri
Synthesis and characterization of a new compound based on Eu(III) DO3A and 2,3-dihydrophthalazine-1,4-dione
  1. Tez No: 648677
  2. Yazar: ALİM SUSAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde floresans ve kemilüminesans özelliğe sahip 2,3-dihidroftalazin-1,4-dion tabanlı bir ünite ve fosforesans özellik gösteren Eu(III) kompleksinin kovalent bağlanması ile oluşturulan yeni bir bileşiğin tasarımı sentezi ve karakterizasyonu yapılmıştır. 2,3-dihidroftalazin-1,4-dion yapısı son zamanlarda popülaritesi artan luminol (3-Aminoftalhidrazid) benzeri kemilüminesans özellik gösteren bir bileşiktir. Bu yeni yapıda bilinen kemilüminojen malzemelerinin dayanıklılık ve çözünürlük gibi zayıf yönleri giderilmiştir. Eu(III) kompleks bileşiğe merkezinde bulundurduğu evropiyum lantanit metal iyonu sayesinde fosforesans özellik kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design synthesis and characterization of a new compound based on covalent attachment of 2,3-dihydrophthalazine-1,4-dione unit feature fluorescence and chemiluminescence whereas Eu(III) complex can induce phosphorescence. 2,3-dihydroftalazine-1,4-dione is a new compound with chemiluminescence properties similar to luminol (3-Aminophthalhydrazide). However, this new design avoids some weaknesses such as durability and solubility which are observed in many chemiluminogens. The Eu(III) complex a phosphorescent property to the title compound due to the presence of lanthanide ion in the center at the complex.