Olay yeri fotoğrafçılığının uygulanmasında eğitimin önemi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 648714
  2. Yazar: BİLAL SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Fotoğrafçılık hayatın birçok alanında kullanılmasının yanında Adli Yargılama alanında kullanılması, yargılama sürecine devrim niteliği kazandırmıştır diyebiliriz. Zira fotoğraflar halen birçok olayın en büyük kanıtlayıcısı olarak yargılama alanında kullanılmakta hatta tek başına delil olabilmektedir. Fiziksel bir kanıtın adli emanette muhafaza edildiğini düşündüğümüzde ve yıllar süren yargılama aşamasında kanıtın fiziksel bir değişime uğraması söz konusudur. Bu değişim olay tarihi üzerinden yıllar geçtiğinde ve yargılamanın hala devam ettiği varsayıldığında kanıt üzerinde tekrar sağlıklı bir yorum yapılabilmesi mümkün olmayacaktır. Yargılama süresinin uzaması durumunda, olaya müdahale eden ilk görevlilerin de (hâkim, savcı, avukat vs.) değişmesi söz konusu olduğundan adli emanette bulunan kanıt, olayı anlamaya ilişkin yeterli bir öngörü oluşturmayacaktır. Burada en etkili kaynağın yine olay yeri fotoğrafları olması, önemini bir kez daha ortaya çıkaracaktır. Tecrübeli ve iyi eğitim almış bir olay yeri fotoğrafçısı olay yerinin fotoğraflanması esnasında göstereceği beceri ve yetenek ile suçlunun olay yerine girişi, çıkışı, olay yeri içerisinde izlediği yol, kaçış noktası gibi olayın aydınlatılmasında büyük öneme haiz durumları çekmiş olduğu olay yeri fotoğraflarına yansıtmaktadır. Her olay yerinin kendine özgü olduğu unutulmamalıdır. Bu çerçevede olay yerinin fotoğrafları çekilirken tecrübe, deneyim ve eğitim ön plana çıkmaktadır. Olay yeri fotoğrafçılığında deneyim ve tecrübe sadece gerçek vakalara müdahale ile olmak zorunda değildir. Yeterli derecede senaryolu eğitim tecrübe edinmekte yararlı olacaktır.“Bir resim bin kelimeye bedeldir”ifadesi, bir fotoğrafın birçok tanıktan daha değerli olduğu anlamına gelmektedir. Dava aşamasında beyanda bulunan şahıslar meydana gelen olay hakkında farklı ifadeler verebilirler hatta gerçekleri unutarak zihinlerinde farklı bir olayı gerçekmiş gibi hatırlayabilmektedirler. Bu sık yapılan hata; yaşlılık, ihmal, görme sorunları, olay tarihi üzerinden fazla zaman geçmesi gibi değişik nedenlerle ortaya çıkmaktadır. İşte bu sorunları ortadan kaldıran en etkili şey, olay yerinin sistematik olarak fotoğraflanarak gerektiğinde beyanların doğruluğunu desteklemek amacıyla kullanılmasıdır. Olay yeri fotoğrafçılığı, fotoğraf çekmenin çok ötesinde bir iştir. Olay yeri fotoğrafçısının çekmiş olduğu görüntüler, meydana gelen adli olayın bir kayıt tutucusu niteliği görmekte olup, suç mahallinin yeniden oluşturulmasında temel kaynak görevi görmektedir. Olay yeri fotoğrafları sayesinde olay yerindeki kanıtlar hakkında kapsamlı bilgiye sahip olunmasının yanında adli yargılamanın her aşamasına yardımcı olma niteliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We can say that photography is used in many areas of life, as well as in the field of Judicial Trial, has brought a revolutionary character to the trial process. Because photographs are still used in the judicial field as the biggest proof of many events and even can be evidence alone. When we consider that physical evidence is preserved in legal custody and during the trial period that lasts for years, there is a physical change in the evidence. When this change has passed over the years and the trial is assumed to be still ongoing, it will not be possible to make a sound interpretation on the evidence again. In case of prolongation of the trial period, since the first officials (judge, prosecutor, lawyer, etc.) who intervened in the incident change, the evidence in the judicial custody will not constitute a sufficient foresight to understand the incident. The fact that the most effective source here is still the scene photographs will reveal its importance once again. An experienced and well-educated crime scene photographer reflects the situations that are of great importance in the illumination of the incident such as the entrance and exit of the criminal to the scene, the path he followed in the crime scene, the escape point, with the skill and skill he will show during the photographing of the crime scene. It should not be forgotten that every crime scene is unique. In this context, experience, experience and education come to the fore when photographs of the scene are taken. Experience and experience in crime scene photography does not have to be solely with intervention to real cases. It will be useful to have sufficient scripted training experience. The phrase“a picture is worth a thousand words”means that a photograph is worth more than many witnesses. Individuals who make a statement at the trial stage can give different statements about the event that happened, and even remember a different event in their minds as if it were real by forgetting the facts. This is a common mistake; It occurs for various reasons such as old age, neglect, vision problems, and too much time since the date of the event. The most effective thing that removes these problems is that the scene is systematically photographed and used to support the accuracy of the statements when necessary. Crime scene photography is more than just taking pictures. The images taken by the crime scene photographer serve as a record-keeper of the forensic event and serve as the main source for the reconstruction of the crime scene. Thanks to the crime scene photographs, besides having comprehensive information about the evidence on the scene, they show the quality of helping each stage of the judicial proceedings.