Obez adölesanlarda yüksek şiddetli aralıklı antrenmanların inflamasyon ve oksidatif stres belirteçlerine etkisi
The effect of high intensity interval training on inflammation and oxidative stress markers in obese adolescents
- Tez No: 648721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KÜÇÜK YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoloji, Spor, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Amaç: Obez adölesanlarda 12 haftalık yüksek şiddetli aralıklı antrenmanların (HIIT) vücut kompozisyonu, kan lipidleri, adipoz doku hormonları, metabolik, inflamasyon ve oksidatif stres belirteçlerine etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Obez 32 gönüllü adölesanın (yaş: 15.28±2.93 yıl, BKİ:33.21± 4.98 kg/m2, A=16; K=16) antropometrik (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi, bel/kalça oranı) ve vücut kompozisyonları (Tanita SC 330MA) belirlenmiş, kan örnekleri analiz (Thermo Scientific Multiskan FC, 2011-06, USA, ELISA-Thermo Scientific, ABD) edilmiştir. Antrenman grubu ve kontrol grubu istirahat EKG ve tansiyon takipleri yapılarak sağlık kontrollerinden geçirilmiştir. Antrenman grubu 3 haftalık ön adaptasyon çalışmalarının ardından (30 dk 40-45 Rpm, Matrix U3X dikey bisiklet); 1., 2., 3., 4, hafta: HRmax % 90-95 (30 sn yük.-60 sn din.) /3 tekrar (12 dk); 5., 6., 7., 8. hafta: HRmax %90-95 (30 sn yük.-60 sn din.)/4 tekrar (14 dk); 9.,10.,11.,12. hafta: HRmax % 90-95 (30 sn yük.-60 sn din.)/5 tekrar (16 dk) olacak şekilde antrenman programı uygulanmıştır. Antrenmanların maksimal kalp atım hızı ve dinlenme aralığı nabız ölçer (Polar M400) ile takip edilmiştir. Bulgular: Araştırmada uygulanan GLMM modeli sonuçlarına göre, grup, yaş ve zaman etkileşimin insülin paremetresinde; grup ve zaman etkileşimin bel ve kalça çevresi, HDL(mg/dl) hariç diğer tüm metabolik ((insülin (U/L), glukoz (mg/dl), HOMA-IR, total kolestrol (mg/dl), LDL (mg/dl), trigliserid (mg/dl), adiponektin (µg/ml), leptin (ng/ml) ve tüm inflamasyon parametrelerinde (hsCRP (mg/dl), TNF- α (pg/ml), IL-6 (pg/ml), ve prooksidan parametrelerden AGE (RFU), istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of the effect of 12-week high intensity interval training (HIIT) on body composition, blood lipids, adipose tissue hormones, metabolic, inflammation and oxidative stress markers in obese adolescents. Methods: Obese (age: 15.28 ± 2.93 years, BMI: 33.21 ± 4.98 kg / m2, A = 16; K = 16 ) 32 volunteer adolescents anthropometric (height, body weight, waist and hip circumference, waist / hip ratio) and body compositions (Tanita SC 330MA) were determined, blood samples were analyzed (Thermo Scientific Multiskan FC, 2011-06, USA, ELISA-Thermo Scientific, USA). The HIIT group and the control group were subjected to health checks by resting ECG and blood pressure. The training group started after 3 weeks of pre-adaptation studies (30 min 40-45 Rpm, Matrix U3X stationary bike). The participants in the HIIT group participated in a 12-week stationary bike HIIT workout for 3 days a week involving 30 sec of work and 60 sec of resting intervals with 90-95% of the maximum heart rate reserve (HRR max) (1st, 2nd, 3rd, 4th week /3 repeats-12 min; 5th, 6th, 7th, 8th /4 repeats-14 min; 9, 10, 11, 12. week /5 repeats-16 min). The intensity of the exercises was monitored with pulse meter (Polar M400). During this period, the control group did not participate in an exercise program. Results: According to the results of the GLMM model applied in the study, in the insulin parameter of the interaction of group, age and time; waist and hip circumference of the group and time interaction, all metabolic ((insulin (U / L), glucose (mg / dl), HOMA-IR, total cholesterol (mg / dl), LDL (mg / dl) / dl), triglyceride (mg / dl), adiponectin (µg / ml), leptin (ng / ml) and all inflammation parameters (hsCRP (mg / dl), TNF- α (pg / ml), IL-6 (pg / ml), and AGE (RFU), one of the pro-oxidant parameters, was determined to be statistically significant (p 0.05).