Performance evaluation of linear tube solar receiver as stratified flow vapor generator/separator for absorption machines using NH3/LiNO3
NH3/LNO3 kullanarak absorpsiyon makineleri için çok fazlı buhar üreticisi/ayrıştırıcısı olarak çizgisel güneş alıcısının performan değerlendirmesi
  1. Tez No: 648847
  2. Yazar: SITKI BERAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TARI, PROF. DR. ANTONİO LECUONA NEUMANN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Desorber görevi gören bir parabolik oluklu güneş kollektörü (buhar ayırıcı) yakın zamanda önerilmiştir (Lecuona-Neumann, Rosner, & Ventas-Garzon, 2016) ve (Famiglietti ve ark.2018). Desorber, güneş enerjisiyle çalışan bir emme ısı pompasının karmaşıklığını ve maliyetini önemli ölçüde azalttı. Bununla birlikte, iki fazlı, kaynama, yerçekimi ile çalışan ve tabakalı karşı akış olan yenilikçi bir akış düzeni tanıttı. Potansiyelini ortaya çıkarmak için yeteneklerinin anlaşılması gereklidir. Mevcut çalışmada, karmaşık akışın basitleştirilmiş bir varsayımı önerilmektedir ve çalışma sıvısı olarak NH3 / LiNO3 kullanılarak hava soğutmalı bir soğutucu olarak işlev gören tek etkili bir emme döngüsünün sonlu eleman ve termodinamik simülasyonlarında uygulanmaktadır. Döngünün performansı, Akdeniz ikliminde temsili bir yaşam dairesinin soğutma talebini karşılamak için araştırılmıştır. Simülasyonların sonuçları deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A parabolic trough solar collector acting as a desorber (vapor separator) has been recently suggested (Lecuona-Neumann, Rosner, & Ventas-Garzon, 2016) and (Famiglietti et al. 2018). The desorber significantly reduced the complexity and cost of a solar driven absorption heat pump. However, it introduced an innovative flow layout, which is a two-phase, boiling, gravity driven and stratified counter flow. The comprehension of its capabilities is necessary in order to unveil its potential. In the current work, a simplified assumption of the complex flow is suggested and implemented in finite difference and thermodynamic simulations of a single-effect absorption cycle acting as an air cooled chiller using NH3/LiNO3 as the working fluid. The performance of the cycle has been investigated for satisfying the cooling demand of a representative living apartment in the Mediterranean climate. The results of the simulations are compared with experimental data.