Behavioral and molecular ımpact of a stress factor, acaricide perizin on honey bees (Apis mellifera) of Turkey
Stres faktörü akarisit perizin Türkiye bal arılarına (Apşs mellifera) olan davranışsal ve moleküler etkileri
  1. Tez No: 649069
  2. Yazar: OKAN CAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI, DOÇ. DR. MERAL KENCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Varroa destructor parazitine karşı kullanılan bir akarisit olan Perizinin (coumaphos etken maddesi) üç yerli bal arısı alttürü Apis mellifera caucasica, A. m. carnica ve A. m. syriaca üzerindeki etkileri davranışsal ve biyokimyasal açıdan incelenmiştir. Farklı akut ölümcül olmayan dozlarda coumaphos uygulamasından sonra, işçi arıların kontrol ve deney grupları üzerinde lokomotor aktivitesi ölçümü için monitor deneyleri, kaçınma davranışı için elektrik şok deneyleri, öğrenme davranışı ölçümü için Proboskis uzatma deneyleri ve biyokimyasal değerlendirme içinse Asetilkolinesteraz (AChE) aktivitesi ölçümü deneyleri uygulanmıştır. Coumaphos'un sinir sistemindeki etki mekanizması ile ilişkili 6 genin ifadesi beyin örneklerinde; coumaphosu spesifik olarak metabolize eden üç sitokrom p450 geninin ifadesi de orta bağırsak örneklerinde ölçülmüştür. Coumaphos uygulanması syriaca için lokomotor aktivitede belirgin bir artış, kaçınma ve öğrenme davranışlarında ise belirgin bir azalma ile kendini göstermiştir. caucasica'da ise bu deneyler açısından belirgin herhangi bir değişiklik gözlemlenmemiştir. carnica'da locomotor aktivite artışı ve elektrik şoku kaçınma davranışında azalma gözlenmiştir. Her üç alttürde de coumaphos uygulanmasının orta bağırsak AChE enzim aktivitesinde düşüşe yol açtığı gözlemlenmekle birlikte bu düşüş syriaca'da diğerlerine göre daha fazladır. Gen ekspresyounu çalışmalarında beyin gen ifadeleri açısında gruplar arasında herhangi bir fark gözlemlenmemiş ancak orta bağırsak analizlerinde, CYP9Q1 geninin ifade oranının syriaca'da diğer alttürlere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, ölümcül olmayan coumaphos kaynaklı davranış değişimlerine en dirençli alttür caucasica olarak belirlenmişken syriaca'nın perizin kaynaklı davranışsal etkilere en hassas alttür olduğu saptanmıştır. carnica ise bu iki alttürün arasında bir seviyede yer almaktadır. Bütün bu sonuçlar, balarısı alttürlerinin subletal coumaphos kaynaklı davranışsal etkilere karşı dirençli ya da hassas olma durumlarının coumaphosun detoksifikasyon etkinliğine bağlı olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of acaricide Perizin (coumaphos as the active ingredient) which is used against parasitic mite, Varroa destructor, on three native honey bee subspecies; Apis mellifera caucasica, A. m. carnica and A. m. syriaca. in terms of behavioral, molecular, and genetic aspects were investigated. After acute sub-lethal exposure to various doses of coumaphos, the worker bees of control and treatment groups were subjected to activity monitoring tests for evaluation of locomotor activity, electric shock avoidance tests for aversive behavior, proboscis extension reflex tests for olfactory learning behavior and acetylcholinesterase (AChE) activity assay in brain and midgut tissues. The expressions of six genes related to action mechanism of coumaphos in the nervous system were measured in brain samples while three cytochrome p-450 genes specifically related to coumaphos metabolism were measured in midgut samples. Coumaphos treatment significantly increased locomotor activity and decreased aversive and olfactory learning behavior in syriaca whereas no significant changes were observed in terms of these assays in caucasica. Increased locomotor activity and decreased aversive behavior were observed in carnica while. Decreased midgut AChE activities were observed in all three subspecies while this decrease was more intense in syriaca compared to that of the carnica and caucasica. Gene expression studies showed no significant difference in brain expressions between control and treatment groups while in midguts, expressions of CYP9Q1 was observed to be significantly decreased in syriaca compared to that of the caucasica. In terms of behavioral alterations, caucasica bees appeared to be the most resistant to the sublethal coumaphos exposure while syriaca bees were observed to be the most susceptible. Whereas carnica had a moderate susceptibility compared to the other two. All the results indicate that coumaphos detoxification efficiency may be a factor underlying the resistance or susceptibility to behavior altering effects of sublethal coumaphos exposure in honeybee subspecies.