Akciğer karsinomlarında e-kadherin ve beta kateninin immunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve prognostik faktörlerle ilişkisi
The immunohistochemical expression of e-cadherin and beta-catenin in non-small cell lung cancer and correlation with prognostic factors
  1. Tez No: 649078
  2. Yazar: FATMA TOKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BALKANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: E-kadherin ve kateninler hücre-hücre adhezyonunda önemlidir. Bu moleküllerin azalmış ekspresyonu birçok kanser tiplerinde gözlenir ve sıklıkla akciğerin küçük hücre dışı karsinomlannda eksprese edilirler. Bu çalışmanın amacı küçük hücre dışı akciğer karsinomlarında E-kadherin ve beta-katenin ekspresyonunu ve klinikopatolojik parametrelerle olan ilişkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Cerrahi rezeksiyonda küçük hücre dışı akciğer karsinom tanısı almış 43 vakanın parafine gömülü blokları toplandı. Tümör örnekleri immunohistokimyasal olarak E-kadherin ve beta-katenin ile boyandı. Pozitif boyanan tümör hücrelerin yüzdesi alınarak boyanma şekli 0 (%0-10), 1 (% 10-75), 2 (% 75-100) olarak skorlandı. İstatiksel analizlerde X2 ve One Way Anova testleri kullanıldı. Ölçülebilen değerler X±SD olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: E-cadherin and catenins are important for cell-cell adhesion. Impaired expression of these molecules are frequently observed in several cancers including non-small cell lung cancers. The aim of this study was to investigate the expressions of E-cadherin and beta-catenin and correlation with clinicopathological parametres in non-small cell lung cancer. Materials and Methods: Parafin embedded tumor tissue blocks were obtained from ·43 patients who undeıwent resection and diagnosed as non small-cell lung cancer. Tumor samples were stained by immunohistochemistry with antibodies against E-cadherin and beta-catenin. The staining results were scored 0 (0-10 %), 1 (10-75%), 2 (75-100%) according to percentage of positive staining the tumor cells. The results are expressed as mean X ±SD. X2 and One Way Anova tests were used for statistical analysis, P value of