Meme karsinomunda epitelyal mezenşimal dönüşümün E-kadherin, snail, TGF-β, lyric ve fibronektin antikorları ile immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of epithelial mesenchymal transition in breast carcinoma by E-cadherin, snail, TGF-β, lyric and fibronectin antibodies
  1. Tez No: 474492
  2. Yazar: EMİNE EBRU TAMİRCİ DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞEBNEM AYVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Meme kanseri Türkiye'de ve dünyada kadınlarda en sık görülen, kansere bağlı ölümlerde ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada gelen kanser türüdür. Tümör histopatolojisi, klinik seyri ve tedaviye verilen cevapları açısından incelendiğinde; bütün meme kanser tiplerinin kendine özgü bir moleküler çeşitliliği olduğu görülmektedir. Epitelyal-mezenşimal dönüşüm epitel hücresinin epitelyal özelliklerinin kaybı ve mezenşimal fenotip kazanması olarak tanımlanır. Karsinom hücrelerinde artmış agresif seyir, invazyon ve metastaz potansiyeli ile doğrudan ilişkilidir. Epitelyal-mezenşimal dönüşümde etkili rol oynayan moleküllerin bazıları E-kadherin, Snail, TGF-β, Lyric ve Fibronektin'dir. Çalışmamızda Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış 80 adet invaziv karsinom, NOS tanılı ve 30 adet duktal karsinoma in situ tanılı tümörlerde ve 30 adet redüksiyon mammoplasti ameliyatı olmuş normal meme dokusunda klinikopatolojik parametreler ile birlikte TGF-β, Snail, Lyric, E-kadherin ve Fibronektin antikorlarının immünohistokimyasal olarak ekspresyonları incelenmiş, epitelyal-mezenşimal dönüşüm ve tümör invazyonu açısından farklarının olup olmadığını araştırılmıştır. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde immünohistokimyasal olarak artmış TGF-β, Lyric, Snail ve Fibronektin ekspresyonları ile azalmış E-kadherin ekspresyonunun kötü prognoz ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu belirteçlerin, epitelyal-mezenşimal dönüşüm için biyobelirteç adayı olabileceği değerlendirilmektedir. Bu nedenle rutin klinik uygulamada kullanılmak üzere daha geniş serilerde ve farklı histolojik tiplerde invaziv meme karsinomlarında da çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women in both Turkey and in the world. It is the second most common cancer type in cancer-related deaths after lung cancer. When examined for tumor histopathology, clinical course and response to treatment; it appears that all breast cancer types have a unique molecular variety. Epithelial-mesenchymal transformation is defined as loss of epithelial characteristics of epithelial cells and to acquire mesenchymal phenotype. Increased aggressive trend in carcinoma cells is directly associated with invasion and metastatic potential. Some of the intracellular molecules that are transcriptionally affected by the epithelial-mesenchymal transition are E-cadherin, Snail, TGF-β, Lyric and Fibronectin. In our study, 80 tumors with invasive breast carcinoma and 30 ductal carcinoma in situ diagnosed in Baskent University Faculty of Medicine Department of Pathology were studied. TGF-β, Snail, Lyric, E-cadherin and Fibronectin expressions were examined along with clinicopathologic characteristics in invasive breast carcinoma without specific features and ductal carcinoma in situ and investigated whether there were any differences in terms of epithelial-mesenchymal transformation and tumor invasion. When the results of our study were evaluated, immunohistochemically increased TGF-β, Lyric, Snail and Fibronectin expressions and decreased E-cadherin expression were found to be associated with poor prognosis. It is considered that these markers may be biomarker candidates for epithelial-mesenchymal transition. It has been concluded that, in order to be used in routine clinical practice there is a need for studies on invasive breast carcinomas in larger series and in different histological types.