Gaziantep'in yoğun trafik bölgelerindeki gürültü seviyelerinin belirlenmesi ve çevresel etkileri
Determination of noise levels and its enviromental impacts in the heavy traffic areas of Gaziantep
  1. Tez No: 649091
  2. Yazar: GİZEM KANSU KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep şehir merkezinin önemli yerlerinin maksimum gürültü düzeyi ölçümleri yapılmış ve ilgili gürültü yönetmelikleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, şehir merkezinde gürültüye hassas (hastane, okul vb.) yerlerde, trafiğin yoğun olduğu kavşak ve ana yollar üzerinde 10 farklı bölgede, gürültü ölçümü için belirli noktalar seçilmiştir. Bu noktalarda maksimum gürültü seviyelerinin belirlemek amacıyla, Ocak ayından Haziran ayına kadar altı aylık bir süre zarfında, haftanın her gününde sabah 07:30 - 08:30, öğlen 11:30 – 12:30 ve gece 23.30 - 00.30 saatleri arasında, günün farklı zaman dilimlerinde, her bir ölçümde üçer kez doğrulama ölçümü ile birlikte ölçümler alınmıştır. Bütün bu ölçüm noktalarından yaklaşık olarak 4860 adet ölçüm sonucu elde edilmiştir. Bu değerleri hafta içi ve hafta sonu kıyaslamaları ile birlikte günlük zaman dilimi içinde de değerlendirmesi ve de mevsimler değişimler tespit edilmiştir. Buna istinaden kış aylarının daha az gürültülü olması, hafta sonu değerlerinin daha yoğun gürültüye sahip olması ve de sabah zaman diliminin öğlen ve gece ölçümlerine göre daha az gürültü oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the maximum noise level measurements of important places of Gaziantep city center were made and evaluated together with the relevant noise regulations. In this context, certain points were selected for noise measurement in 10 different regions on the intersections and main roads where the traffic is heavy, in noise sensitive areas (hospitals, schools etc.) in the city center. In order to determine the maximum noise levels at these points, over a six-month period from January to June, each day of the week between 07:30 and 08:30 in the morning, 11:30 - 12:30 in the noon and 23.30 - 00.30 in the night, hours, measurements were taken with verification measurements three times in each measurement. Approximately 4860 measurement results were obtained from all these measurement points. It has been determined that these values are evaluated in the daily time frame together with weekday and weekend comparisons and seasonal changes. Based on this, it has been determined that the winter months are less noisy, the weekend values have more intense noise, and the morning hours creates less noise than the noon and night hours measurements.