Palyatif bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of the attitude and behavior of palliative care nurses
  1. Tez No: 649104
  2. Yazar: HİLAL HATİCE YAPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, İstanbul ilinde Palyatif Bakım Merkezlerinde çalışan hemşirelerin Palyatif Bakım Merkezlerinde çalışan hemşirelerin yaşam sonu bakıma karşı tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmada veriler ölçek ile katılımcılara link üzerinden gönderilerek toplandı. Araştırma, Mayıs - Ağustos 2019 tarihleri arasında İstanbul ilinde Palyatif Bakım Merkezlerinde çalışan hemşirelerin Palyatif Bakım Merkezlerinde gerçekleştirildi. Araştırmaya 171 kişi katıldı. Araştırmada kullanılacak verileri elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”ve“Frommelt Ölmekte Olan Bireye Bakım Vermeye İlişkin Tutum Ölçeği”(FATCOD) kullanıldı. Veriler; İstatistiksel analizler için R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanıldı. Çalışma verileri raporlanırken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (minimum, maksimum, medyan, birinci çeyreklik, üçüncü çeyreklik, ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel inceleme ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Bağımsız gruplar t testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde Kruskal-Wallis test, anlamlılık gözlenmesi durumunda Dunn-Bonferroni post-hoc test kullanıldı. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Mann-Whitney U test kullanıldı. Nicel değişkenler arasındaki ilişki düzeyinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Ölçek alt boyutlarının iç tutarlılık düzeylerinin belirlenmesinde Cronbach alfa katsayısı kullanılarak değerlendirildi. Bu araştırmada, hemşirelerin yaşam sonu bakıma yönelik bilgi aldıklarını söyledikleri halde bilgilerinin yeterli olmadığı, yaşam sonu bakıma yönelik kalıcı bilgilerin çoğunlukla hizmet içi eğitim alan hemşirelerde görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes and behaviors of nurses working in Palliative Care Centers against end-of-life care of nurses working in Palliative Care Centers in Istanbul were conducted. In the research, the connection of the data was sent to the connections by scaling the data collected. The research was carried out in Palliative Care Centers of nurses working in Palliative Care Centers in Istanbul between May - August 2019. 171 people participated in the study. In order to improve the research, Bilgi Personal Information Form "and mel Attitude Scale for Caring for Frommelt Dying Person FAT (FATCOD) were used. Data; For statistical analysis, R vers. The 2.15.3 program (R Core Team, 2013) was used. (Minimum, maximum, median, first quarter, third quarter, average, standard deviation, frequency and percentage) were used. Shapiro-Wilk test and graphical analysis were used to evaluate the suitability for normal distribution. Independent groups t test was used for the evaluation of variables with normal distribution between two groups. In the Kruskal-Wallis test, Dunn-Bonferroni post-hoc test was used for the evaluation of variables that did not show normal distribution between two groups. Mann-Whitney U test was used for the evaluation of variables with normal distribution between two groups. Pearson correlation analysis was used to adjust the relationship between quantitative variables. Cronbach's alpha coefficient was evaluated. In our study, we provide service for end-of-life care-oriented planning, where some information is insufficient even though nurses say that they receive information about end-of-life care.