Gastroözofageal reflü tanısı almış hastaların beslenme durumlarının saptanması
Determination of nutritional status of patients with gastroesophageal reflux
  1. Tez No: 649112
  2. Yazar: HASAN FATİH AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada Gastroözofageal Reflü Hastalarının (GÖRH) ve kontrol grubunun beden kütle indekslerinin tespit edilerek, genetik durumları, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları ve uyku durumları incelenmiştir. Çalışmaya alınan tüm bireylerin antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SBÜ BEAH) Gastroenteroloji Polikliniğine Haziran-Aralık 2019 tarihleri arasında başvuran hastalardan GÖRH tanısı alan, yaşları 18-65 arasında değişen 104 hasta ve GÖRH tanısı almayan 104 birey seçilmiştir. Bunların hasta grubunda 51'i erkek, 53'ü kadındır. Kontrol grubunda ise 51'i erkek, 53'ü kadındır. Hastalık tanısı alanların sıklıkla pirozis ve asit regürjitasyonu yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 104 patients aged between 18-65 with GERD diagnosis and 104 patients without GERD diagnosis were selected among patients who applied to Gastroenterology Polyclinic of Health Sciences University Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital (SBU BEAH) between June-December 2019. Of these in the sick group, 51 were male and 53 were female. In the control group, 51 were male and 53 were female. It was determined that those who were diagnosed with the disease frequently experienced pyrosis and acid regurgitation. The mean body mass index (BMI) of the patients diagnosed with GERD was found to be 30.40 kg / m2 and the mean BMI of the control group was 25.41 kg / m2.