Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların aile üyelerinin algıladıkları stresin ve gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of stress and needs perceived by family members of patients in intensive care unit
  1. Tez No: 649111
  2. Yazar: ARZUM BEKAR UYGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların aile üyelerinin algıladıkları stresin ve gereksinimlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın evrenini Avcılar Medicana Hastanesi Erişkin Yoğun Bakım Ünitesine yatan hastaların aile üyeleri, örneklemini ise 1 Şubat- 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında en az 24 saat süreyle yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastaların çalışmaya katılmaya gönüllü okur yazar olan 258 hasta yakını oluşturmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Hasta Yakını Tanıtım Formu”,“ Yoğun Bakım Birimlerinde Hasta Yakınlarının Gereksinimleri Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel inceleme ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Bağımsız gruplar t testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Mann-Whitney U test kullanıldı. Normal dağılım gösteren değişkenlerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde Tek yönlü varyans analizi, anlamlılık gözlenmesi durumunda Bonferroni düzeltmeli post-hoc test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde Kruskal-Wallis test, anlamlılık gözlenmesi durumunda Dunn-Bonferroni post-hoc test kullanıldı. Nicel değişkenler arasındaki ilişki düzeyinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the stress and needs perceived by the family members of the patients hospitalized in the intensive care unit. Family members of the patients who were admitted to the Avcılar Medicana Hospital Adult Intensive Care Unit constituted the universe of the descriptive and cross-sectional study, and the sample consisted of 258 relatives who were voluntary literate from the patients who stayed in the intensive care unit for at least 24 hours between 1 February and 1 August 2019.“Patient Relative Promotion Form”,“Patient Relatives' Needs In Intensive Care Units Scale”and“Perceived Stress Scale”were used to obtain research data. In the evaluation of the research data, the number, percentage, average, and the conformity of the data to the normal distribution were evaluated by Shapiro-Wilk test and graphical analysis. Independent groups t test was used in evaluating the variables with normal distribution between the two groups. Mann-Whitney U test was used to evaluate the variables that did not show normal distribution between the two groups. One-way analysis of variance was used in evaluating more than two groups between normal distribution variables and Bonferroni-corrected post-hoc test was used in case of significance. Kruskal-Wallis test was used for evaluating variables that did not show a normal distribution between more than two groups, and Dunn-Bonferroni post-hoc test was used in case of significance. Pearson correlation analysis was used to determine the level of relationship between quantitative variables.