Spectral graph based joint vertex-frequency Wiener filtering for image and graph signal denoising
Görüntü ve çizge sinyali temizleme için spektral çizge tabanlı ortak düğüm-sıklık Wiener filtrelemesi
- Tez No: 649159
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANKUT ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, görüntü ve çizge sinyallerinin temizlenmesi için spektral çizge tabanlı düğüm-sıklık Wiener filtreleme işlemi önerilmiş ve geliştirilmiştir. İlk olarak, klasik sinyal işlemedeki Zadeh zaman-sıklık filtreleme kavramı çizge sinyallerine uyarlanmıştır ve bu filtrenin düğüm-sıklık transfer fonksiyonu, onun orijinal ve tahmin edilen çizge sinyali arasındaki ortalama karesel hatasını enküçülten, düğümle değişen dürtü cevabından elde edilmiştir. Türetilen Wiener filtresini kullanabilmek için bir delta sinyali ile genelleştirilmiş konvolüsyon olarak tanımlanan bir çizge öteleme operatörüne dayandırılan çizge Rihaczek düğüm-sıklık dağılımının (ÇRD) detaylı bir türetimi sunulmuştur. Ulaşılan Wiener filtresinin yapısı klasik sinyal işlemede yaygın olan zaman-sıklık Wiener filtrelerininkinden oldukça farklıdır. Ayrıca, kullanılan ÇRD'nın terslenebilirliği de incelenmiştir. Bir başka çalışma olarak, sadece düzensiz yapıdaki çizge sinyallerinin temizlenmesi için pencerelenmis ̧ çizge Fourier dönüşümü alanında bir düğüm-sıklık çizge Wiener filtreleme yapısı önerilmiş ve geliştirilmiştir. Çizge sinyalinin deterministik olduğu varsayımı altında, bu önerilen düğüm-sıklık Wiener filtrelerini uygulamak amacıyla bazı algoritmalar önerilmiştir ve bazı görüntü ve düzensiz çizge sinyallerinin temizlenmesi için uygulanarak performansları güncel temizleme yöntemleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spectral graph based vertex-frequency Wiener filtering scheme is proposed and developed for image and graph signal denoising. Zadeh time-frequency filter concept in classical signal processing is first extended to graph signals and vertex-frequency transfer function of this filter is obtained from its vertex varying impulse response minimizing the mean square error between original and estimated graph signal. A detailed derivation of graph Rihaczek vertex-frequency distribution (GRD) based on a graph shift operator defined by generalized convolution with a delta signal is presented to facilitate the derived Wiener filter. The form of the obtained Wiener filter is different than those of time-frequency Wiener filters prevalent in the classical signal processing. Moreover, the invertibility of the employed GRD is investigated. As another work, a vertex-frequency graph Wiener filter framework in the windowed graph Fourier transform domain is proposed and developed to denoise irregularly structured graph signals only. Under the assumption that the graph signal is deterministic, some algorithms are proposed to implement these proposed vertex-frequency Wiener filters, and they are applied for denoising of a set of images and irregular graph signals, and their performances are compared with recent denoising methods.