Hash fonksiyonlarının adli bilişimde uygulamaları ve C++ ile şifreleme algoritması tasarımı
Applications of Hash functions in forensic computing andencryption algorithm design with C++
  1. Tez No: 649174
  2. Yazar: HACI HASAN OKUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET TAHİR GÜNEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, bilişim sistemlerinde, elektronik delillerin incelenmesinden önce hesaplanan ve yalnızca ait olduğu delile özgü olan hash özetleme fonksiyonlarının matematiksel algoritması ve C++ programlama diliyle gerçekleştirilmesi yapılmıştır. Bu tezde öncelikle; bilişim, adli bilişim, elektronik delil, hash (özetleme) fonksiyonu gibi kavramların literatürdeki karşılıklarından bahsedilmiştir. Daha sonra adli bilişimde inceleme yapılması için delillerin uygun yazılım ve donanımlarla imajlarının alınmasından bahsedilmiş olup, hash fonksiyonları da bu aşamadan sonra önem kazanmıştır. Hash fonksiyonlarının kullanım amaçlarının başında veri güvenliği ve kimlik doğrulaması gelmektedir. İmajı alınan bir verinin hash değeri hesaplatıldıktan sonra imaj üzerinde bir değişiklik yapılması halinde hesaplatılan hash değeri de değişecektir ve bu sayede de veri üzerinde değişiklik yapılıp yapılmadığına bakılarak söz konusu verinin güvenliği sağlanmış olacaktır. Bu tezde, C++ programlama dili yardımıyla, ekrana rastgele ve uzunluk fark etmeksizin girilen bir verinin hash değeri hesaplatılıp ekrana yazdırılmış ve kayıt altına alınmış daha sonra bu veride küçük bir değişiklik yapıp tekrardan hash değeri hesaplatılmış ve oluşan iki hash değerinin farklı olduğu görülmüştür. Böylece program sayesinde bir veri üzerinde yapılan değişiklik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This information is for the realization of the hash summarization functions, which are calculated only for the examination of electronic evidences in the information systems and which are specific to the evidence that belongs to them, with the mathematical algorithm and C ++ programming language. In this thesis, firstly; information such as informatics, forensic informatics, electronic evidence, hash (summarizing) function in the literature are mentioned. Then, in forensic informatics, it is talked about obtaining the images of the evidence with appropriate software and hardware for the examination, and it has gained importance after this stage in the hash stage. It is for data security and authentication at the beginning of the use of hash functions. After calculating the hash value of a data received in the image, there may be a change in the image, while calculating the hash value will change, and it is checked whether it is used on the data. In this thesis, C ++ programming language options, the screen is random, regardless of the length, the hash value of a data entered is calculated, usable, printed and recorded later in this data. This is done on a data thanks to the program.