Saf ve katkılı çinko magnezyum oksit nano partiküllerin karakterizasyonu
Characterization of pure and added zinc magnesium oxide nano particles
  1. Tez No: 649175
  2. Yazar: MEHMET SAİT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dünya nüfusu ve sanayi sayısındaki hızlı artış nedeniyle, temiz su talebi birçok yerde su ihtiyacını aşmıştır. Ek olarak, farklı endüstrilerde ana ürün yanında atıklardan oluşan çeşitli kirleticiler de su kirliliği kaynaklarıdır. Bu nedenle, bu kirleticilerin atık sulardan uzaklaştırılması büyük önem taşımaktadır. Çünkü kirletici maddeler ve bunların bozunma ürünleri genellikle toksik ve kanserojendir. Bu da, suda yaşayan organizmalar için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Geleneksel adsorpsiyon işlemleri, sınırlı adsorpsiyon kapasiteleri nedeniyle toksik boyaları tamamen gideremez. Bu nedenle fotokatalitik bozunma, bu sorunu çözmede etkili ve çevre dostu bir araç olarak kullanılmıştır. Fotokatalitik işlemler, bozunma işlemlerini gerçekleştiren hidroksil radikalleri gibi yüksek oranda reaktif oksijen türlerinin üretilmesini içeren çevre dostu katalitik yaklaşımdır. Bu çalışmada, metilen mavisini fotokatalitik bozundurulmasında kullanılmak üzere aktif karbon (AC) destekli ZnOMg, aktif karbon destekli nikel ve demir ile doplanmış ZnOMg nanopartikül fotokatalizörleri hidrotermal yöntemle sentezlendi. Nanoparçacık fotokatalizörlerin fotokatalitik aktiviteleri metilen mavisinin (MB) oda sıcaklığında görünür ışık altında fotokatalitik bozundurmaları incelendi. Sentezlenen nanopartikül fotokatalizörlerin karakterizasyonu; X ışınları kırınımı (XRD), enerji dağılımlı X-ışını, EDX ve UV-Vis absorpsiyon ölçümleri kullanılarak karakterize edildi. Fotokatalitik bozundurma reaksiyonları farklı katalizör miktarları, çeşitli pH ve boyanın başlangıç derişimleri ultraviyole ışık altında bir foto kabin içerisinde yürütüldü. Kinetik çalışma için bozunmalar UV-Vis spektrofotometre ile ölçüldü. Katalizör miktarının reaksiyon kinetiği parametreleri ve bozunma hız sabiti üzerindeki etkileri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increase in the world population and the number of industries, the demand for clean water has exceeded the water demand in many places. In addition, various pollutants from wastes are sources of water pollution in addition to the main product in different industries. Therefore, it is of great importance to remove these pollutants from waste water Because pollutants and their degradation products are generally toxic and carcinogenic. This poses a serious danger to aquatic organisms. Traditional adsorption processes cannot completely remove toxic dyes due to their limited adsorption capacity. This is why photocatalytic degradation has been used as an effective and environmentally friendly tool in solving this problem. Photocatalytic processes are an environmentally friendly catalytic approach that involves the generation of highly reactive oxygen species such as hydroxyl radicals that perform the degradation processes. In this study, activated carbon (AC) supported ZnOMg, activated carbon supported nickel and iron doped ZnOMg nanoparticle photocatalysts were synthesized by hydrothermal method to be used in photocatalytic degradation of methylene blue. Photocatalytic activities of nanoparticle photocatalysts were investigated for photocatalytic degradation of methylene blue (MB) under visible light at room temperature. Characterization of synthesized nanoparticle photocatalysts; X-ray diffraction (XRD) was characterized using energy dispersive X-ray, EDX and UV-Vis absorption measurements. Photocatalytic degradation reactions were carried out in a photo cabinet under ultraviolet light with different catalyst amounts, various pH and initial concentrations of the dye. For kinetic study, decays were measured with a UV-Vis spectrophotometer. The effects of catalyst amount on reaction kinetics parameters and degradation rate constant were determined.