Yeraltı yazını perspektifinden nihilizm kavramına bakış
The view of nihilism from the perspective of underground literature
  1. Tez No: 649207
  2. Yazar: NİHAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER BAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Hakan Günday'ın 'Piç' adlı yapıtının, Nietzsche'nin“Nihilizm (Hiçlik)”kavramıyla olan ilişkisi yeraltı yazını bağlamında incelenmiştir. Yeraltı yazını türündeki yapıtlar son yıllarda artış göstermiş ve kendi içerisinde çokça çeşitlenmeye başlamıştır. Özellikle gençler bu türe daha çok ilgi göstermektedir. Yapılan inceleme, nihilizmin yeraltı yazınında ne tür sonuçlara sebep olduğunu, yaygınlaşan bu akımın gençler üzerinde nasıl bir etki gösterdiğini gözler önüne serilmiştir. Gençlerde etki gösteren bu sorunsal durum, yani yeni alışkanlık ve yeni davranış biçiminin nasıl gittikçe yayılarak toplumsal kültürel değerlerin, aile kavramının, bireyin yaşadığı zaman diliminin hiçliğine kadar ilerlediği ve ayrıca“Nihilizm”kavramının yeraltı yazın türüne ne tür bir yenilik getirdiği gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, bireyden topluma doğru açılan, kitabın içeriğiyle okurun dikkatine sunulan, romanın ait olduğu edebiyat türünün, ele aldığı kültür ve ahlaki değerler çatısı altında toplanan unsurlar incelenmekle birlikte karakterlerin içinde yaşadığı topluma olan isyanı Nietzsche'nin“Nihilizm”kavramı ile birlikte irdelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümü yeraltı yazını, yeraltının kelime anlamları ve kavram alanları incelenmiştir. Bu bölümde dil, toplum, normatif kültür ve din gibi faktörlerin yeraltı yazınına etkisi incelenmiştir. Daha sonra nihilizm kavramının ortaya çıkışı ele alındıktan sonra bu kavramı öne süren Nietzsche'nin yazına etkileri incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde yeraltı yazınının tarihi olan Underground Literatür ve Türkiye'deki yeraltı yazını tarihinin yazına yansımaları işlenmiştir. Üçüncü bölümde ise, gençliğin tanımı yapıldıktan sonra, kısaca tarihsel evrim süreçleri incelenmiştir. Daha sonra günümüz gençlerinin sosyo-kültürel ve kişisel özelliklerine incelenmiştir. Araştırmada gençlerin davranışlarının sonuçları ve etkileri tartışılarak araştırmadaki bölümlerle olan bağlantısına değinilmiştir. Son bölümde ise Hakan Günday'ın 'Piç' başlıklı yapıtının özetlenmiş ve yapıtta nihilizm kavramının etkisi üzerine Nietzsche'nin bakış açısıyla içerik çözümlemeleri ve analizler yapılmıştır. Bu çözümlemeler ve analizlerden yola çıkarak eserdeki kültür izlerine ve sorun odaklarına değinilmiştir. Eserle birlikte toplumsal ve kültürel değerlerin hiçliği, medeniyet ve devlet kurumlarının yok sayılması, aile kavramının hiçliği, yaşam tarzı ve düşünce farklılıkları, zaman diliminin yok olması, ölüm arzusu gibi ortaya çıkan sorunsallar nihilizm kavramıyla öne çıkarılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde, gençlerin çoğunlukla ne yeni bir şeyler üretmek ne de kolay olan alışılmış şeyleri yapmayı yeğlediğini öne çıkarılmıştır. Eylemsizlik olarak da nitelendirebilecek bu durumun nedenleri ve yansımaları yeraltı yazını ve hiçlik kavramı adı altında toplumsal kültürel değerlerin aile kavramının bireyin yaşadığı zaman diliminin hiçliğine kadar ilerlemiştir. Böylece nihilizm kavramı yeraltı yazını türüne bir yenilik getirdiği ve ergenlik dönemindeki bireyleri ve aileleri hem bilgilendirmek hem de bu süreci daha kolay bir şekilde geçirebilmek için bu tür yazılan eserlerin okunması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of Hakan Günday's“Bastard”with Nietzsche's concept of“Nihilism (Nothingness)”was examined in the context of the underground literature. The works in the underground literature type have increased in recent years and have started to diversify within themselves. Especially young people show more interest in this species. The examinations made reveal what kind of results nihilism causes in the underground literature and how this widespread trend affects young people. This problematic situation affecting young people, namely how new habits and new ways of behavior spread, has been tried to be shown to show how social and cultural values, the concept of family, progresses to the time of the individual and what kind of innovation the concept of“Nihilism”brings to the underground type. In the study, the elements of the novel that belongs to the society, presented to the attention of the reader with the content of the book, the type of literature that the novel belongs to, and the culture and moral values that the novel deals with, are examined, and the rebellion of the society in which the characters live is examined with the concept of“Nothingness(Nihilism)”. In the first part of the thesis, the underground literature, the word meanings and the concept areas of the underground are examined. Then, the effects of factors such as language, society, normative culture and religion on underground literature were investigated. In this section, after the emergence of the concept of nihilism, the effects of Nietzsche, who put forward this concept, on the literature are examined. Write underground Underground, the date of the second part of the thesis, literature and write reflections on the history of underground literature in Turkey is finished. In the third chapter, after the definition of youth, briefly historical evolutionary processes are examined. Then, the socio-cultural and personal characteristics of today's youth were examined. In the research, the results and effects of young people's behavior are discussed and their connection with the departments is mentioned. In the last section, Hakan Günday's work titled 'Bastard' has been summarized and content analyzes and analyzes have been made from Nietzsche's perspective on the effect of the concept of nihilism in the work. Based on these analyzes and analysis, cultural traces and problem focuses in the work are mentioned. The problems arising from the absence of social and cultural values, the neglect of civilization and state institutions, the absence of the concept of family, lifestyle and thought differences, the disappearance of the time period, the desire to die, were brought to the fore with the concept of nihilism. In the conclusion part of the study, the reasons and reflections of this situation, which can be described as inaction, suggesting that young people mostly prefer not to produce anything new or to do the usual things, under the name of underground writing and nothingness, the social and cultural values, family concept, the time period of the individual. advanced to nothingness. Thus, the concept of nihilism brought a novelty to the underground literature type and it was thought that the works written in this type should be read in order to inform individuals and families during adolescence and to pass this process more easily.