Yetişkinlerde obsesif inanışların yaşam doyumu, mutluluk ve öz yeterlilik üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of obsessive beliefs on life satisfaction, happiness and self-efficacy in adults
- Tez No: 649206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada; obsesif inanışların yaşam doyumu, mutluluk, öz yeterlilik üzerindeki yordama gücü, bu değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkileri ve sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 475 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Obsesif İnanışlar Ölçeği-44 (OİO-44), Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği (YYDÖ), Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu (OMÖ-K) ve Genel Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; katılımcıların obsesif inanışlar sorumluluk/tehlike beklentisi ve obsesif inanışlar önem verme/düşünceleri kontrol etme puanları ile öz yeterlilik puanları arasında zayıf düzeyli negatif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Mutluluk ile öz yeterlilik arasında orta düzeyli pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Mutluluk ile yaşam doyumu arasında orta düzeyli pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Öz yeterlilik ile yaşam doyumu arasında orta düzeyli pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Obsesif inanışlar toplam ve alt ölçek puanlarının yaşam doyumu ve mutluluk puanlarını anlamlı bir şekilde yordamadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların obsesif inanışlar sorumluluk/tehlike beklentisi, önem verme/düşünceleri kontrol etme puanları ve obsesif inanışlar toplam puanlarının; öz yeterlilik puanlarını düşük oranda yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; predictive power of obsessive beliefs on life satisfaction, happiness and self-efficacy, relationships of these variables with each other and their differentiation according to socio-demographic characteristics were investigated. Sampling of this study consisted of 475 adults. In order to collect data; Socio-Demographic Information Form, Obsessive Beliefs Questionnaire-44 (QBQ-44), Adults Life Satisfaction Scale (ALSS), Oxford Happiness Questionnaire (OHQ-SF) and General Self-Efficacy Scale were used. According to the findings of the study; low level, negative and significant correlation was found between obsessive beliefs responsibility/threat estimation, obsessive beliefs importance/control of thoughts and self-efficacy scores. Mid-level, positive and significant correlation was observed between happiness and self-efficacy. Mid-level, positive and significant correlation was observed between happiness and life satisfaction. Mid-level, positive and significant correlation was observed between self-efficacy and life satisfaction. It was observed that the total and subscale scores of obsessive beliefs did not significantly predict life satisfaction and happiness scores. Obsessive beliefs responsibility/threat estimation, importance/control of thoughts scores and obsessive beliefs total scores of participants had a low predictive power on self-efficacy scores.