BAŞKA dergisi (BAŠKA) Balkan edebiyatı resimli aylık dergi (İnceleme, tahlili fihristi, seçme yazılar)
BAŞKA magazine (BAŠKA) Balkan literature pictoral monthyl magazine (Review, analytical index, selected texts)
- Tez No: 649213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Anahtar Kelimeler: (BAŠKA), Balkan Edebiyatı, Enes Güler, Balkanlar ve Anadolu
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dergi, Saraybosna'da 2015 yılının mayıs ayında üç Türk üniversite öğrencisi tarafından çıkmıştır. Orta boyutlarda, renkli ve siyah, kapak görseli farklı Balkan şehirlerinden esinlenilerek, sayfa numaraları değişken olup yedi sayı yayınlanmıştır. Manifesto kavramı benimsenmektedir. Kurucularından ilki ve yazarı Enes Güler'dir. Birçok dilli edebiyat, sanat ve kültür alanında çalışmalar yapmaktadır. Türk edebiyatından esinlenilerek Balkan edebiyatını kapsar ve Balkan Sözlük yayınlarını da içinde barındırır. Hem Balkan hem de Anadolu esas alınmıştır. Balkan filmleri hakkında film eleştirisi yapılmıştır. Bu dergide; yazarların denemeleri ve öyküleri yer almaktadır. Birçok Türkçe ve yabancı şiirlere, ünlü isimlerle söyleşilere yer verilmektedir. Yazarlar yazılarını ve çevirilerini Türkçe, Boşnakça ve İngilizce olarak yayınlamaktadırlar. Sanatsal haberler okuyucuyu karşılamaktadır. Dergi; Bosna Hersek, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Kosova'da dağıtılmıştır. Yazarların vurgulamak istediği cümleler yazıların içinde öne çıkarılmıştır. Kitap analizleri hakkında özetler verilmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Derginin incelemesi ve çıkarılış amacı, tahlili fihristi yapılacaktır ve seçme yazılara yer verilecektir. Yazarların biyografileri hakkında da bilgiler paylaşılacaktır. Tezin son aşamasında dergiden çeşitli görseller paylaşılacaktır. Sosyal medyada halen paylaşım yapılmaya devam edilmekte ve dergide olan yazıların çoğu internet üzerinden okuyucularla buluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The magazine was first published by three Turkish University Students in Bosnia & Herzegovina in May 2015. It is a mid-sized, multi colored and black & white publication with covers that are inspired by Balkan cities. The page numbers of each issue vary. A total of seven issues were published. The concept of manifesto was adopted. The first founder and writer is Enes Güler. It encapsulates studies on multi-lingual literature, art and culture. It focuses on Balkan literature and includes Balkan dictionary publications. Based on both Balkan Anatolian. Critical reviews of Balkan films were also conducted. The magazine includes essays and stories of the writers, as well as many Turkish and foreign poems, interviews with prominent figures. The writers publish their texts and translations in Turkish, Bosnian and English. The readers are greeted with art news. The magazine was published in Bosnia & Herzegovina, Turkey, North Macedonia and Kosovo. Phrases that wanted to be stressed by the writers were highlighted in the texts. Abstracts of book reviews were shared. The thesis consists of three chapters. The magazine will be reviewed and an analytical index will be prepared. The study will also include selected texts and information extracted from the writers' biographies. Various visuals will be shared in the final stage of the thesis. The publishers of the magazine still post on social media and most the articles in the magazine are being shared with the readers online. Key Word(s): (BAŠKA), Balkan Literature, Enes Güler, Balkans and Anatolian