Bulgaristan - Haskovo (Hasköy) ili ve çevresi Türk ağzı
Turkish dialects in Haskovo (Hasköy) province and its territory
  1. Tez No: 649214
  2. Yazar: YUNUS ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışmada Bulgaristan'ın Haskovo (Hasköy) İli ve çevresindeki Türk köylerinde konuşulan ağızlar tespit edilmiş ve günümüz Türkçesinden farklı yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma ''Giriş'', ''İnceleme'', ''Metinler'', ''Söz Varlığı'' ve ''Kaynakça'' bölümlerinden oluşmaktadır. Tez, son yıllarda yapılan ağız çalışmaları ve bu çalışmalarda kullanılan yöntemler örnek alınarak hazırlanmıştır. Bölgede 10 köye gidilmiş ve 24 adet metin sesli olarak kayda alınmıştır. Metinlerdeki kaynak kişilerin mümkün olduğunca o bölgede doğup büyümüş kişiler olmasına dikkat edilmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde Bulgaristan Haskovo (Hasköy) İli ile ilgili bilgiler verilmiştir. Derlenen metinler transkripsiyonlu alfabe ile dijital ortama aktarılıp günümüz Türkçesi ile karşılaştırılmıştır. Daha sonra metinler üzerinde ''Ses ve Şekil Bilgisi'' incelemesi yapılarak bölgede konuşulan ağzın günümüz Türkiye Türkçesi ile ayrılan yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Sözlük bölümünde yerel ağızda kullanılan sözcükler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Kaynakça bölümünde tezin oluşturulması aşamasında yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma hem bölgede yaşayan Türk topluluğu için önemli bir vesika olacak hem de Türk kültür dünyasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study Turkish dialects in Haskovo (Hasköy) Province and its territory have been identified and compared differences of these dialects from up to date Turkey Turkish. Sections of this study include ''Introduction'', ''Review'', ''Texts'', ''Vocabulary'' and ''Bibliography''. The thesis has been composed by light of dialect studies that made in recent years and following the methods in these studies. 10 villages were visited and 24 texts were collected in audio. It has been taken care of sources that were originally born and grown up in that region. In the introduction section general information have been presented about Haskovo (Hasköy) Province. Texts have been organized in the transcript on computer and compared with up to date Turkey Turkish. Texts which collected from the region were examined in point of phonetic and morphologic, then has been tried to reveal the differences between local dialect and up to date Turkey Turkish. In the vocabulary section has been tried to reveal the words that used in local dialect. Bibliography section includes a list of references. As a conclusion, this study is going to be a concrete document for Turkish people who is living in local territory and will contribute to Turkish culture.