Kolorektal kanser cerrahisinde embriyojenik diseksiyon illüstrasyonları
Illustrations of embriogenic dissection in colorectal cancer surgery
- Tez No: 649300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SAVAŞ YÜRÜKER, PROF. DR. ALİ SEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Genel Cerrahi, Anatomy, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Resimleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Total mezorektal rezeksiyon (TMR), kolorektal kanser cerrahisinde tümör hücreleri için ilk drenaj alanı olan pararektal lenf nodlarının kontrollü bir şekilde çıkarılması ve rektal fasya dışında bulunan alanların (mesane, prostat, vajina) ve bu alanlara innervasyon sağlayan sinirlerin korunması için önemli bir klinik uygulamadır. Bu klinik uygulamada rektum kendisini çevreleyen mezorektum ile bütün olarak çıkarılır. Total mezorektal eksizyonda başarılı bir diseksiyon için cerrahın lokal embriyolojik/gelişimsel planlara hakim olması gerekmektedir. Bu çalışmada rektumun anatomisi üzerine spesifik olarak cerrahi bir yaklaşım ile klinik olarak önemli konular hakkında bilgiler verilmiş ve bu bilgiler doğrultusunda bir dizi illüstrasyon üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Total mesorectal resection (TMR) is an important clinical application on the colorectal cancer surgery for controlled removal of pararectal lymph nodes, which is the first drainage area for tumor cells and preservation of the areas that is outside the rectal fasciation (bladder, prostate, vagina) and the nerves that provide innervation to these areas. In this clinical practice, the rectum is removed as a whole with the surrounding mesorectum. For successfull dissection in total mesorectal excision, the operator must master the local embryological/developmental plans. In this study a specific surgical approach on the anatomy of rectum locale was given with clinically important subjects and a series of illustrations were created in this line of information.