Doğuştan kalp hastalığı nedeniyle ameliyat olan hastalarda erken dönemde böbrek fonksiyonlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of kidney functions retrospectively in the early period after surgery for congenital heart disease
- Tez No: 649301
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Doğuştan kalp hastalığı olan yenidoğanlarda kalp cerrahisi sonrası akut böbrek hasarı (ABH), yüksek morbidite ve mortalite ile yakından ilişkili ciddi bir komplikasyondur. Bu çalışma, yenidoğanlarda kalp cerrahisi ile ilişkili ABH'nı karakterize etmeyi, insidansını, perioperatif ve ameliyat sonrası ilişikili risk faktörleri ile kısa süreli sonuçlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu araştırma, Ocak 2015 ile Aralık 2019 tarihleri arasında hastanemizde doğuştan kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilip, çocuk kalp ve damar cerrahisi yoğun bakım ünitesinde takip edilen 177 yenidoğanı (≤28 gün) kapsamaktadır. Hastalara ait veriler retrospektif olarak incelendi. ABH'nın değerlendirmesinde nKDIGO (neonatal Kidney Disease Improving Global Outcomes), pRIFLE (pediatrik Risk, Injury, Failure, Loss,End-stage kidney disease) ve nRIFLE (neonatal Risk, Injury, Failure, Loss, End-stage kidney disease) kriterleri çalışmamızda ayrı ayrı kullanıldı. ABH olan ve olmayan grupların verileri analiz edildi. Çalışmamızda yenidoğanlarda kardiyak cerrahi ilişkili akut böbrek hasarı (CS-AKI) insidansı sırasıyla; nKDIGO, pRIFLE ve nRIFLE için %12,5, %40,8 ve %21,5 olarak bulundu. Her üç sınıflamada, ABH olanlarda kardiyopulmoner bypass süresi, ameliyat süresi, inotrop tedavi süresi, mekanik ventilasyonda kalma süresi, yoğun bakımda izlem süresi ve hastanede kalma süresi ABH gelişmeyenlerden anlamlı (p˂0.05) olarak daha yüksekti. Çalışmamızda ameliyat sonrası ilk 24 saatte bakılan tepe serum laktat düzeyleri ve metabolik asidoz tablosu, aritmi, sternumun geç kapatılması ve renal replasman tedavisi oranları CS-AKI ilişkli her 3 sınıflamada da yüksek bulundu. ABH'nın hastaların mortalitesine olan etkisine bakıldığında, nKDIGO ve nRIFLE sınıflamalarına göre, ABH olan gruplardaki mortalite oranı ABH olmayan gruplardan anlamlı (p˂0.05) olarak daha yüksek bulundu. İstatistiksel analizde her 3 sınıflama, kardiyak cerrahi sonrası ABH evrelerine göre karşılaştırıldığında nKDIGO ile pRIFLE ve nRIFLE sınıflamaları arasında anlamlı uyum saptanmıştır. Kardiyak cerrahiye bağlı ABH'nın erken tanımlanması, ameliyat sonrası mortalite ve morbiditeyi azaltmak için önemlidir. Gelişen cerrahi prosedürler, anestezi teknikleri ve ameliyat sonrası bakımın katkısıyla kardiyak cerrahi sonrası ABH'nı araştıran prospektif daha fazla çalışmanın yenidoğanları kapsaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) after cardiac surgery in neonates with congenital heart disease is a serious complication closely associated with high morbidity and mortality. This study aimed to characterize AKI associated with cardiac surgery in neonates, determine its incidence, perioperative and postoperative risk factors and short-term results. This study included 177 neonates (≤28 days) who were operated on for congenital heart disease in our hospital between January 2015 and December 2019 and followed up in the pediatric cardiovascular surgery intensive care unit. The data of the patients were analyzed retrospectively. nKDIGO (neonatal Kidney Disease Improving Global Outcomes), pRIFLE (pediatric Risk, Injury, Failure, Loss, End-stage kidney disease) and nRIFLE (neonatal Risk, Injury, Failure, Loss, End-stage kidney disease) criteria in the evaluation of acute kidney injury It was used separately in our study. Data of groups with and without AKI were analyzed. In our study, the incidence of cardiac surgery-associated acute kidney injury (CS-AKI) in neonates was; %12,5, %40,8 and %21,5 for nKDIGO, pRIFLE, and nRIFLE. In all three classifications, the duration of cardiopulmonary bypass, operation, inotropic treatment and mechanical ventilation, follow-up time in intensive care unit and hospitalization time were significantly higher in the AKI group than those without AKI (p˂0.05). In our study, in the first 24 hours after surgery peak serum lactate levels and metabolic acidosis, the rate of postoperative arrhythmia, delayed sternal closure and renal replacement therapy were found to be higher in all 3 classifications related to CS-AKI. Considering the effect of AKI on the mortality of the patients, according to the nKDIGO and nRIFLE classifications, the mortality rate in the groups with AKI was found to be significantly higher (p˂0.05) than the groups without AKI. In statistical analysis, when all 3 classifications were compared according to AKI stages after cardiac surgery, a significant agreement was found between nKDIGO and pRIFLE and nRIFLE classifications. Early identification of AKI associated with cardiac surgery is important to reduce postoperative mortality and morbidity. More prospective studies investigating AKI after cardiac surgery with the contribution of developing surgical procedures, anesthesia techniques and postoperative care should cover neonates.