Reducing antibiotic resistance in biofilms via acoustic sound waves
Akustik ses dalgası yöntemiyle biyofilmlerde antibiyotik direncinin düşürülmesi
  1. Tez No: 649322
  2. Yazar: MÜŞERREF KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Antibiyotikler, biyofilmlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Pek çok bakteri türü antibiyotik kullanımı nedeniyle bozulabilse de türlerin çoğu ilaç direncini artırarak savunma sistemlerini iyileştirebilir. Bu nedenle enfeksiyonların tedavisi, çeşitli antibiyotikler gibi farklı ilaçlar kullanılarak iyileştirilmelidir. Bu araştırmada, ultrason dalgaları yoluyla antibiyotik direncinin azaltılması incelenmiştir. Biyofilmleri yok etmek için Vabomere ve Ofloxacin antibiyotikleri kullanıldı. İnsanlarda yaygın kronik hastalıklara neden olan Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus hirae, Escherichia coli biyofilmleri araştırmamız için seçilmiştir. Ses dalgalarının bakteriler üzerindeki etkilerini gözlemlemek için biyofilmlere ilaçsız olarak ultrason dalgaları uygulanmıştır. İlaç direncindeki değişiklikleri ve akustik ses dalgalarının etkilerini gözlemlemek için 3 ana deney grubu düzenlendi. Araştırmadaki her deneyin süresi 5 dakika olarak belirlendi. Birinci grupta, 50 kHz, 100 kHz, 150 kHz ve 200 kHz frekanslarında ilaçsız olarak uygulanan ultrason dalgaları ile ilgili deneyler yapılmıştır. İkinci grupta, ilaç direncini ve antibiyotiklerin biyofilmler üzerindeki etkilerini gözlemlemek için biyofilmlere her iki antibiyotik de enjekte edildi. Son deney grubunda, biyofilmlere hem antibiyotikler hem de akustik ses dalgaları birlikte uygulanmıştır. Biyofilmlere 50 kHz frekansında ultrason dalgaları ile 5 mg Ofloksasin dozu uygulandığında, sonuç olarak bakteri sayısı keskin bir şekilde azalmıştır. Deneylerimize göre biyofilmler, düşük frekansta ultrason dalgaları ile daha az dozda antibiyotik ile daha hızlı bozulmuştur. Düşük frekans ultrason dalgaları ve düşük doz antibiyotik kullanarak bakterilerin antibiyotik direnci yıkılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are widely used to treat infections that biofilms cause. Although many bacterium species can be deteriorated due to antibiotics, most of the species can improve their defense system using excessively antibiotics as raising drug resistance. Therefore, treatment of infections should be improved via different medications as using various antibiotics. In this research, reducing antibiotic resistance by ultrasound waves has been studied. We utilized from two antibiotics which are Vabomere and Ofloxacin to destroy the biofilms. Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus hirae, Escherichia coli biofilms have been chosen for our research whose cause common chronic diseases in humans. Ultrasound waves have been applied to the biofilms without drugs to observe effects of soundwaves towards the bacteria. There were 3 main experiment group to observe changes in drug resistance and effects of acoustic sound waves. Duration of each experiment in the research was 5 minutes. In the first group, the experiments regarding ultrasound waves, whose have been applied without drugs at frequency 50 kHz, 100 kHz, 150 kHz and 200 kHz, have been performed. In the second group, both antibiotics have been injected to the biofilms to observe drug resistance and effects of antibiotics on biofilms. The last experiment group is that both antibiotics and acoustic sound waves have been applied together to the biofilms. When 5 mg dose of Ofloxacin with ultrasound waves at 50 kHz frequency have been applied to the biofilms, logarithmic reduction has been sharply decreased as a result. According to our experiments, biofilms deteriorated faster using less antibiotics and ultrasound waves at lower frequency. The antibiotic resistance has been negatively affected by acoustic sound waves at low frequency with respect to our research.