Ratlarda zerdeçal ve karabaş otu yağ katkılı polilaktik asit biyofilmlerin yara iyileşmesinde biyometrik ve histolojik yönden değerlendirilmesi
Biometric and histological evaluation of turmeric and blackhead oil-added polylactic acid biofilms on wound healing in rats
  1. Tez No: 751482
  2. Yazar: SAMİ ONUR ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VOLKAN YAPRAKCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yaraların iyileştirilmesinde çok çeşitli biyomateryal kullanılılır. Bu biyomateryallerin yapısında antibiyotik, antifungal ve antiviral ajanlar yer alır. Hali hazırda kullanımda olan sentetik tıbbi ajanlara karşı artmakta olan patojenik direnç birçok araştırmacının bitki bazlı yeni bileşiklere ve bunların sahip oldukları fitokimyasallara ilgi duyulmasına neden olmuştur. Tıbbi bitkiler, bakteri sayısını azaltmak, anjiyogenezi arttırmak, kollajen yapılanmasını hızlandırmak ve fibroblast proliferasyonunu artırmak gibi birçok farklı mekanizma ile yara iyileşmesinde rol oynamaktadır. Yeni geliştirilen yara iyileşmesi üzerine etkili biyoaktif kimyasalların hem tek başlarına hem de bileşik halinde sinerjistik etkilerini incelenebilmesi amacıyla güncel literatürde bir çeşit çalışma bulunabilir. Ele aldığımız bu çalışmada, günümüz gelişen biyomedikal endüstirisinde sıklıkla kullanılmakta olan polilaktik asit biyomalzemesi karabaş ve zerdeçal otu ile ileri düzey laboratuvar teknikleri kullanılarak birleştirildi ve oluşturulan yara bandı ürününün etkinliği ratlarda sırtta tam kat deri yarası üzerine uygulanarak sonuçlar değerlendirildi. Tüm gruplarda başarıyla oluşturulan yara bölgelerinde iyileşme 21 gün sonunda tamamlandı. Deney boyunca bazı gruplarda minör komplikasyonlara rastlandı.
Özet (Çeviri)
A wide variety of biomaterials are used to heal wounds. Antibiotic, antifungal and antiviral agents are included in the structure of these biomaterials. Increasing pathogenic resistance to synthetic medicinal agents currently in use has led many researchers to be interested in new plant-based compounds and their phytochemicals. Medicinal plants play a role in wound healing with many different mechanisms such as reducing the number of bacteria, increasing angiogenesis, accelerating collagen restructuring and increasing fibroblast proliferation. A kind of study can be found in the current literature in order to examine the synergistic effects of newly developed bioactive chemicals on wound healing, both individually and in combination. In this study, the polylactic acid biomaterial, which is frequently used in today's developing biomedical industry, was combined with black head and turmeric herb using advanced laboratory techniques, and the effectiveness of the created Band-Aid product was applied to a full-thickness skin wound on the back of rats and the results were evaluated. Healing in the wound areas successfully created in all groups was completed at the end of 21 days. Minor complications were encountered in some groups throughout the experiment.