Türkiye'de kamu harcamaları, kadın işsizliği ve enflasyon ilişkisi (2000-2019)
Public expenditure, women's unemployment and inflation in relation in Turkey (2000-2019)
  1. Tez No: 649327
  2. Yazar: BUKET BAŞKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye Ekonomisinde uzun bir süredir çözülmeye çalışılan ekonomik sorunların başında enflasyon ve işsizlik gelmektedir. Türkiye'de ekonomi politika yapıcıları son yıllarda kamu harcamalarında artış ile ekonomik büyüme yaratarak işsizliği azaltacak etkiler yaratmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada Türkiye ekonomisine ait 2000-2019 yılları arasındaki çeyrek dönemlik veriler kullanılarak kamu harcamaları, kadın işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Granger nedensellik sonucuna göre sadece kadın işsizliğinde değişim ve enflasyon oranı arasında ilişki bulunmuştur. Maliyetlerde artış işsizliği artırmış olabilir. Var Analizi sonucuna göre kamu harcamaları kadın işsizliğindeki değişim ve enflasyon üzerinde etkili değildir. Varyans Ayrıştırmasına göre enflasyon oranı hem kadın işsizliğinde değişim hem de kamu harcamaların üzerine etkilidir. Analiz sonuçlarına göre enflasyonun maliyet kaynaklı olduğu varsayılmaktadır. Ekonomi politikası yapıcılarına, kamu harcamalarını hem maliyet enflasyonunu azaltıcı hem de kadına pozitif ayrımcılık uygulanacak şekilde istihdam artırıcı alanlara kaydırmaları tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
​Inflation and unemployment are at the beginning of the economic problems that have been trying to solve in the Turkish economy for a long time. Economic policymakers in Turkey have been trying to create effects that will reduce unemployment by creating economic growth with an increase in public spending in recent years. In this study, the relationship between public expenditures, female unemployment and inflation was examined using quarterly data from the Turkish economy between 2000-2019. According to the Granger causality result, only a relationship was found between the change in female unemployment and the inflation rate. Increase in costs may have increased unemployment. According to the Var analysis, public spending does not affect the change in women's unemployment and inflation. According to the variance decomposition, the inflation rate affects both the change in women's unemployment and public spending. According to the results of the analysis, inflation is assumed to be cost-based. Economic policy makers are advised to shift public spending to areas that both reduce cost inflation and increase employment in a way that positively discriminates against women.