Onkoloji ve hematoloji biriminde yatan ve ayakta tedavi gören adolesanların ruhsal işleyiş, anksiyete ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the mental functions, anxiety anddepression levels of the inpatient and outpatient adolescents in the oncology and hematology units
- Tez No: 649326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, onkoloji ve hematoloji biriminde yatarak ve ayakta tedavi gören 14-17 yaş arası adolesanların ruhsal işleyişleri, anksiyete ve depresyon düzeylerinin belirlenerek karşılaştırılması, bulunan bu sonuçlar çerçevesinde bilimsel literatüre katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın örneklemi İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji birimlerinde 16 yatarak ve 16 ayakta tedavi gören olmak üzere 32 hastadan oluşturulmuştur. Hastalara Sosyodemografik Bilgi Formuyla beraber Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği ve Rorschach Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Onkoloji ve Hematoloji servisinde yatarak tedavi gören adolesanların depresyon ve anksiyete puan ortalamaları ayakta tedavi gören adolesanlardan istatiksel olarak anlamlı derece yüksektir. Yatarak tedavi gören adolesanların tedavi süresi ile depresyon arasında, tedavi süresi ile anksiyete arasında ve depresyon ile anksiyeteleri arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır. Ayakta tedavi gören adolesanların tedavi süresi ile depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken, tedavi süresi ile anksiyete arasında ve depresyon ile anksiyeteleri arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır. Depresif duygudurum ve kaygı ve ketlenme düzeylerini ölçmek için Rorschach testi uygulanmıştır. Yatarak tedavi görenlerin ΣCˈ yanıtları ayakta tedavi görenlerden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek iken ΣC yanıtları ayakta tedavi görenlerden ise istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktür. Yatarak tedavi görenlerin ΣE, Şok ve Red yanıtları ayakta tedavi görenlerden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir. Yatarak tedavi görenlerin Clob yanıtları ayakta tedavi görenlerden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek değildir. Genel olarak yatarak tedavi gören adolesanların depresif duygudurum ve kaygı ve ketlenme düzeylerini ölçen Rorschach Testi yanıtları ayaktan tedavi gören adolesanlardan daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine and compare the mental functions, anxiety and depreciation levels of the inpatient and outpatient adolescents between 14 and 17 ages in the oncology and hematology units, and to contribute to the scientificliterature within the framework of these results. The sample of the study was consisted of 32 patients who were 16 inpatient and 16 outpatients in the Istanbul University Oncology Institute, Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital Pediatric Oncology and Hematology units. The Hospital Anxiety and Depression (HAD) Scale and Rorschach Test were applied to the patients with the Sociodemographic Information Form. As a result of the study, the average depression and anxiety scores of adolescents who received inpatient treatment in Oncology and Hematology services are significantly higher than the average score of outpatients statistically. There is a positive and statistically significant relationship between the period of treatment and depression, period of treatment and anxiety, depression and anxiety of inpatients. While there is no useful relationship between the period of treatment of adolescents who received outpatient treatment and depression, there is a significant relationship between the period of treatment with anxiety and depression with anxiety in positive way statistically. The Rorschach test is applied to measure the depressive mood and anxiety and inhibition levels. While the average ΣCˈ response of inpatients is significantly higher than outpatients statistically, the average ΣC response is significantly lower than outpatients statistically. The average ΣE, Şok and Red response of the inpatients are statistically higher than ones of the outpatients at a significant level. The average Clob response of the inpatients are not statistically higher than ones of the outpatients at a significant level. In general, the responses of the Rorschach Test, which measures depressive mood and anxiety and inhibition levels of inpatient adolescents, are higher than adolescents receiving outpatient treatment.