An Interface model for improving the use of space simulation software in architectural design
Mimari tasarımda mekan simulasyonu yazılımlarının kullanımını iyileştirmek için bir arayüz tasarımı
  1. Tez No: 64936
  2. Yazar: BURCU ŞENYAPILI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mimari bilgisayar yazılımlarının tasarımcıların gereksinimlerini karşılamada ve tasarım yollarına yakınlık sağlamadaki başarılan tartışıla gelmektedir. Tartışmadaki baskın görüşlerden biri mimari yazılımların kağıt esaslı mimari çalışma ortamına yakınlık sağladıktan oranda kullanım etkinliklerinin artacağı yolundadır. Bu çalışmada ise etkinlik artışının ancak mimari yazılımlarda kullanıcıların yazılımları isteklerine göre düzenlemelerine olanak tanıyan ara-yüzler kullanılması ile sağlanabileceği iddia edilmektedir. Çalışmada, kullanıcı+gereksinim uzayındaki bir durumu sanal tasarım uzayına aktaracak bağlam-özel bir arayüz modeli sunulmaktadır. Bu modelde yer alan Biçimlendirme Ölçüleri Menüsü (BÖM), modelin birlikte kullanılacağı mimari yazılımın menü ve menü seçenekleri üzerinde çalışacak ve kullanıcının seçimleri doğrultusunda düzenlemeler yapacaktır. Böylelikle kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişim kullanıcının arzuladığı düzeyde gerçekleşecektir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım, Sanal Tasarım Ortamı, Ara-Yüz Tasannu, Mimari Mekan Simulasyon Yazılımı, Modelleme, Sanal Gerçeklik.
Özet (Çeviri)
There is an ongoing debate on the success of architectural software in meeting the designers' wishes and in being familiar to the way designers design. One dominant belief is that as architectural software introduces a work environment closer to that of the paper-based techniques, the efficiency of the use of such software in the profession will increase. We argue that the use will increase by designing interfaces through which the users will be able to customize the digital environment according to their wishes. This thesis introduces a context-specific interface model to transform a state in the user+need space to a digital aid in the virtual design space. This model incorporates the Customization Scale Menu (CSM) to act with the menu options of the architectural space simulation software. The menu options are customized through the selections made on the CSM by the user. These selections will determine the required level of interaction between the software and the user, thus customizing the digital environment according to the user's needs.KEY WORDS: Computer Aided Architectural Design, Virtual Design Environment, Interface Design, Architectural Space Simulation Software, Modeling, Virtual Reality.