Karotis endarterektomi cerrahisinde serebral desatürasyonun hastanın kognitif fonksiyonlarına etkisi
The effect of cerebral desaturation on patient's cognitive functions in carotid endarterectomy surgery
- Tez No: 649378
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEKİYE AŞKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Karotis endarterektomi (KEA) ileri derece karotis arter stenozu olan hastalardaetkinliği kanıtlanmış cerrahi bir prosedürdür. Operasyon sırasında internal karotis arterinklemplenmesiyle oluşan serebral hipoperfüzyon yeni bir inme gelişimine veya mevcut hasarınalevlenmesine neden olabilir. Near-infrared spektroskopi (NIRS) serebral oksijenasyonunundevamlı ve non-invaziv olarak görüntülenmesini sağlayarak, kritik hastalarda serebralhipoperfüzyona bağlı serebral iskeminin erken dönemde saptanmasına ve oluşabilecekkomplikasyonların azaltılmasına olanak sağlamaktadır. Postoperatif kognitif disfonksiyon(POKD) ise cerrahiyi ve anesteziyi takiben görülebilen bilişsel fonksiyonlardakideğişikliklerdir. Karotis endarterektomi operasyonları sonrası görülebilmektedir. POKDdeğerlendirilmesinde nöropsikometrik testlerden biri olan standartize mini mental test(SMMT) sıkça kullanılmaktadır. Çalışmamızda karotis endarterektomi ameliyatlarında NIRSile tespit edilen serebral desaturasyonun POKD'a sebep olup olmadığını prospektif vegözlemsel olarak değerlendirmeyi amaçladık.Genel anestezi altında karotis endarterektomisi geçiren toplam 48 hasta çalışmayaalındı. Hastaların operasyon öncesi bazal (T1), entübasyon sonrası (T2), kros klemp öncesi(T3), kros klemp sonrası 5.dk (T4), kros klemp sonrası 10.dk (T5), kros klemp kalktıktansonra 5.dk (T6), ekstübasyon öncesi (T7) ve ekstübasyon sonrası (T8) hemodinamik verilerive NIRS değerleri kaydedildi. Hastalara preoperatif 1.gün ve postoperatif 2.gün SMMTuygulandı.Hastaların %33'ünde serebral desatürasyon görüldü. İnternal karotis artere krosklemp sonrası erken dönemde (kross sonrası ilk 5 dk) rejyonel serebral oksijensaturasyonunda (rSO2) anlamlı düşmelerin olduğu, ilerleyen kross klemp sürelerinde budeğerlerin giderek yükseldiği ve operasyon sonu, bazal değerlere yaklaştığı veya geçtiği tespitedildi. Operasyon sonrası erken dönemde POKD saptanmadı.Sonuç olarak NIRS bölgesel serebral hipoperfüzyonu göstermede etkin ve pratik biryöntemdir. Ancak bu göstergenin POKD ile ilişkili olabileceğini çalışmamız sonuçlarınadayanarak söyleyebilmek mümkün değildir. Serebral hipoperfüzyon farkındalığı açısındanintraoperatif NIRS kullanılmasını öneririz
Özet (Çeviri)
Carotid endarterectomy (CEA) is an estabilished surgery procedure in patients withhigh-grade carotid artery stenosis. Cerebral hypoperfusion after clamping internal carotidartery can cause the development of a new stroke or can aggravate existing damage. Near-infrared (NIRS) spectroscopy provides monitoring continously and non-invasively cerebraloxigenation, in critical patients, early detection of cerecerebral iscemia due to cerebralhypoperfusion and to reduce the early complications. Postoperative cognitive dysfunction(POCD) is a change of cognitive functions following by the surgery and anesthesia. And thesechanges can occure after the carotid endarectomy operations. Mini mental status examination(MMSE) which is one of the neuropsycometric test is commonly used for assesment ofPOCD. In this prospective and observational study, our goal is to evaluate the cerebraldesaturation by using NIRS whether it causes POCD or not.We enrolled 48 patients ongoing carotid endarterectomy under general anesthesia.Haemodinamic and NIRS assesments of the patients were recorded; such as their basal beforethe operation (T1), post-intubation (T2), pre-clamping (T3), post-clamping 5 minutes (T4),post-clamping 10 minutes (T5), clamping off 5 minutes (T6), pre-extubation (T7), post-extubation (T8). We used MMSE to patients preoperative day 1 and postoperative day 2.Cerebral desaturation was seen on %33 percent of patients. After clamping internalcarotid artery, regional cerebral oxigen saturation (rSO2) was decrased slightly in the earlystage. During the clamping time rSO2 values increased and at the end of the operation itreached to previous values and even higher than the basal. We could not detect POCD afterthe postoperative early period.In conclusion, NIRS is a practical and efficient way to indicate the cerebralhypoperfusion. As a result of our study, it is not possible to corrolate the NIRS values withPOCD. We suggest the intraoperative usage of NIRS to provide serebral hypoperfusionawareness