Evli bireylerde yaşanan çatışma ve affetme durumlarının evlilik doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Analysis of the relationship of conflict and disaster of married individuals with marriage satisfaction
  1. Tez No: 649471
  2. Yazar: SEVİM GÜLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma eşler arası yaşanan çatışma ve algılanan affetme durumunun evlilik doyumu ile ilişkisini incelemektedir. Araştırma grubu 369 kadın ve 306 erkek olmak üzere toplamda 675 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların evlilik ilişkisinden sağladıkları doyum düzeyini belirlemek amacıyla Evlilik Yaşam Ölçeği, eşleri/partnerleri tarafından affedildiklerini hissetme durumlarını ölçmek amacı ile Öznel Eş/Partner Affediciliği Ölçeği, evlilikte yaşanan çatışmaların sıklığını ölçmek için Evlilik Çatışma Alanları Belirleme Ölçeği ve demografik bilgileri elde edilmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmanın veri analizinde SPSS 22 istatistik programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda evlilik doyumu, affetme ve evlilikte çatışma sıklığı arasındaki ilişkilerin anlamlı olduğu gözlenmiştir. Evlilik doyumu ve affetme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, evlilik doyumu ile evlilikte çatışma arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki ve affetme ile evlilikte çatışma arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmektedir. Sonuç bölümünde araştırma bulgularına yönelik önerilere detaylı olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between spousal conflict and forgiveness with marriage satisfaction relation with marital satisfaction and forgiveness and conflict of spouses. The research group consisted of 369 female and 306 male with a total of 675 married individuals. In the study, in order to determine the satisfaction level of the participants from the marriage relationship, the Married Life Scale; to measure the feeling of forgiveness of the participants by their spouses / partners, Subjective Spouse / Partner Forgiveness Scale; to measure the frequency of the conflicts experienced during the marriage, Marriage Conflict Areas Determination Scale and to obtain the demographic information of the participants, Demographic Information Form were applied to participants. Data analysis was conducted via SPSS 22 statistical program. The results indicated that there was a significant relationship between marriage satisfaction, forgiveness and frequency of conflict in marriage. It was observed that there was a positive relationship between marriage satisfaction and forgiveness, a negative relationship between marriage satisfaction and conflict in marriage, and a negative relationship between forgiveness and conflict in marriage. Recommendations based on the research findings were presented in detail in the conclusion.