Korneası problemli olgularda yamane çift iğne tekniği ile sekonder göz içi lens implantasyonu
Secondary i̇ntraocular lens i̇mplantation with yamane double needle technique in patients with corneal problem
  1. Tez No: 649483
  2. Yazar: YİĞİT ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS PALAMAR ONAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Göz içi lens (GİL) implantasyonu için en uygun lokalizasyon kapsül içidir. Fakat önceden implante edilmiş GİL'in dislokasyonu, travmatik afaki, travmatik kristalin lens subluksasyonu, GİL opasifikasyonu, bağ doku hastalıkları gibi sebeplerle yetersiz kapsül desteği olabilir. Dolayısıyla yetersiz kapsül desteği varlığında GİL kapsül içine yerleştirilemez. Bu patolojilerin çoğunluğunda kornea skarı, büllöz keratopati gibi kornea problemleri de mevcuttur. Bu durumların tedavisinde sekonder GİL implantasyonu ile birlikte eş zamanlı (kombine) veya aşamalı olarak (basamaklı yaklaşım) kornea nakli uygulanabilir. Son yıllarda sütürsüz skleral GİL fiksasyon yöntemlerinden Yamane çift iğneli skleral fiksasyon tekniği giderek yaygınlaşmaktadır. Bu teknik, kornea nakli ile birlikte uygulanmaya adaydır. Fakat bu konuyla ilgili çalışma sayısı kısıtlıdır. Bu tez çalışmasında amaç keratoplasti gerektiren kornea patolojisi ile kapsül dışına GİL implantasyonu gerektiren yetersiz kapsül desteği bulunan hastalarda Yamane çift iğne tekniği ile GİL implantasyonu ve keratoplastiyi aralıklı olarak uygulayarak cerrahi yöntemin etkinliğini ve komplikasyonlarını değerlendirmektir. Bu amaçla kornea patolojisi olan 24 hastanın 24 gözüne Yamane çift iğne tekniği ile sekonder GİL implantasyonu uygulanmıştır. Sekonder GİL implantasyonu sonrası hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) istatistiksel olarak anlamlı şekilde iyileşmiştir (logMAR ölçeğinde ortalama 1,66 ± 0,44'e 1,15 ± 0,71; p=0.00). Hastaların 11'inde nakil planı ertelenmiştir. Nakil endikasyonu bulunan hastaların ortalama EİDGK'leri, nakilden vazgeçilenlere göre istatistiksel anlamlı olarak daha kötüdür (logMAR ölçeğinde ortalama 1,68 ± 0,53'e 0,83 ± 0,61; p=0,006). Sekonder GİL implantasyonu sonrası 4 hastada göz içi basıncı (GİB) yüksekliği, 1 hastada vitreus hemorajisi, 2 hastada hifema, 2 hastada kistoid maküla ödemi (KMÖ), 1 hastada sarkoidoza sekonder granülomatöz üveit nüksü, 1 hastada GİL desantralizasyonu gelişmiştir. Dokuz hastaya penetran keratolasti (PKP) uygulanmıştır. Nakil öncesine göre ortalama EİDGK'leri anlamlı şekilde daha iyidir (1,68 ± 0,53'e 1,01 ± 0,58; p=0,028). Nakil sonrası 2 hastada KMÖ, 3 hastada GİB yüksekliği, 1 hastada keratit, 2 hastada epitel defekti, 2 hastada geçici hipotoni gelişmiştir. Çalışmamızda görülen komplikasyon oranları literatürdeki çalışmalarla benzerdir. Korneası problemli hastalarda Yamane çift iğne tekniği ile sekonder GİL implantasyonu görme rehabilitasyonu için güvenli ve etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Capsular bag is the most suitable place for intraocular lens implantation. Herein, inadequate capular support can be occured because of dislocation of previously implanted intraocular lens, traumatic aphakia, traumatic subluxation of crystalline lens, opacification of intraocular lens and connective tissue diseases. Eventually intraoocular lens can not be implanted in to the bag. Corneal problems such as corneal scar, bullous keratopathy usually accompany to this situations. Secondary intraocular lens implantation can be applied with keratoplasty simultaneously (combined procedure) or gradually (stepwise approach). Yamane flanged double needle sutureless intraskleral fixation technic has of late years been gradually pervading. This technic is candidate for applying with keratoplasty. But there are not many studies in this direction. Aim of this study is evaluating effectiveness of treatment and complications by applying the stepwise approach of Yamane double neeedle technic with penetrating keratoplasty. For this purpose, Yamane double needle technic was applied to 24 eyes of 24 patients. Mean best corrected visual acuity improved significantly after secondary intraocular lens implantation (In logMAR scale mean 1,66 ± 0,44 vs 1,15 ± 0,71; p=0,00). Transplantation schedule was postponed in 11 patients. Mean best corrected visual acuity of patients with transplantation indication was significantly worse than the patients who didn't need transplantation. (In logMAR scale mean 1,68 ± 0,53 vs 0,83 ± 0,61; p=0,006). After secondary intraocular lens implantation, 4 patients had intraocular pressure elevation, 1 patient had vitreus hemorrhage, 2 patients had hyphema, 2 patients had cystoid macular edema, 1 patient had granulomatous uveitis recurrence (secondary to sarcoidosis), 1 patient had intaocular lens dislocation. Penetrating keratoplasty was applied to 9 patients. Mean best corrected visual acuity is better than before keratoplasty (In logMAR scale 1,68 ± 0,53 vs 1,01 ± 0,58; p=0,028). After keratoplasty, 2 patients had cystoid macular edema, 3 patients had elevation of intraocular pressure, 1 patient had keratitis, 2 patients had epitelial defect, 2 patients had hypotonia. The complication rates seen in our study are similar to those in the literature. Secondary intraocular lens implantation with Yamane double needle technic is a safe an effective method for visual rehabilitation in patients with corneal pathology.