Tam seramik implant üstü konometrik ve hibrit tek kuron restorasyonların oluşturduğu stres dağılımının üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Stress distribution of all-ceramic implant-supported conometric and hybrid abutment crown restorations: A three-dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 649482
  2. Yazar: EMRE TEZULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Amaç: Çiğneme kuvvetleri altında implant üstü konometrik ve hibrit posterior tek kuron restorasyonlarında kullanılan polimer infiltre hibrit seramik (HBC; Vita Enamic), monolitik translüsent zirkonya seramik (TZI; inCoris TZI, Dentsply Sirona) ve lityum disilikat cam seramik (LDS; IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) restoratif materyallerinin implant komponentlerindeki ve çevre kemik dokulardaki stres dağılımlarına olan etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Maksiller sağ ikinci premolar bölgesine yerleştirilen kemik seviyesi bir implant (AstraTech, Dentsply Implants, İsveç) üzerine uygulanan Acuris konometrik abutment ve konometrik kep (Conometric Abutment EV ve Conometric Final Cap, Dentsply Implants, İsveç) ayrıca titanyum base (Ti-base) abutment (TitaniumBase EV, Dentsply Implants, İsveç) ile üç farklı tam seramik materyallerinden üretilmiş restorasyonlarda; vertikal ve oblik yükler altında implant komponentlerinde ve implant çevresi kortikal kemik ve spongioz kemik ile kuronlarda oluşan en yüksek stres miktarlarının ve dağılımlarının incelenmesi üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile yapıldı. Bulgular: İmplant komponentlerindeki kritik yüzeylerde en yüksek stres değerleri Acuris konometrik abutment için oblik kuvvet altında HBC materyali için gözlenmiştir. Acuris konometrik kep'teki bütün yüzeylerde hem oblik hem vertikal kuvvetler altında HBC materyalinde en yüksek von-mises stres ve total deformasyon değerleri tespit edilmiştir. HBC materyalinin Acuris abutment ile birlikte kullanılması kemiğe iletilen stresleri oldukça azaltırken Ti-base abutmentta aynı etki ortaya çıkmamıştır. Sonuç: Acuris abutment ile HBC materyali kullanılması, kortikal ve spongioz kemikte düşük maksimum ve minimum principal stresler ortaya çıkarmasına rağmen; Acuris konometrik kepte, implantta ve implant komponentlerinde belirlenen kritik yüzeylerde oluşan yüksek stresler nedeniyle bu bölgelerde deformasyonlar oluşması veya konometrik bağlantının gevşemesi gibi riskler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective. Evaluating the stress distribution of implant-supported conometric and hybrid abutment posterior crown restorations made of polymer infiltrated hybrid ceramic (HBC; Vita Enamic), monolithic translucent zirconia ceramic (TZI; inCoris TZI, Dentsply Sirona) and lithium disilicate glass-ceramic (LDS; IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent, Liechtenstein). Materials and Methods. A bone level implant (AstraTech, Dentsply Implants, Sweden) was placed at the right maxillary second premolar region. Acuris conometric abutment and conometric final cap (Conometric Abutment EV ve Conometric Final Cap, Dentsply Implants, Sweden) and also titanium-base (Ti-base) abutment (TitaniumBase EV, Dentsply Implants, Sweden) were used with three different restorative materials to analyse the stress distribution of peripheral cortical and spongious bone, implant components and crown restorations under vertical and oblique forces by three-dimensional finite element analysis. Results. The maximum stress at critical surfaces of the implant components was detected with Acuris abutment that have HBC crown under oblique force. The maximum stress and maximum total deformation at Acuris conometric cap were also detected with HBC crowns under vertical and oblique forces. The stress on the bone was decreased with the use of HBC as a crown material for Acuris conometric abutment; however, the same result was not detected for Ti-base abutment. Conclusion. Although using HBC as a crown material for Acuris conometric abutment decreased the maximum and minimum principal stress at peripheral cortical and spongious bone, there is still a risk of loosening of conometric connection and deformation of the implant and implant components due to high-stress levels on conometric cap, critical surfaces of implants and implant components