Endometrial polibi olan kadınlarda malignite riski ve öngören faktörler
In women with endometrial polyb malignancial risk and forecasting factors
- Tez No: 649538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KARACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda anormal uterin kanama ve çeşitli nedenlerden dolayı muayene sırasındaTV-USG'de polipten şüphelenilmiş ve diyagnostik ve/veyaoperatifhisteroskopiye yönlendirilmiş ve sonucunda polip çıkan hastalarda, tanısal olarak benign veya malign patolojileri öngörmede yardımcı olacak kriterlerin karşılaştırması ve bu sonuçlara göre cerrahiye yönlendirilecek hastaların seçimi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu retrospektif çalışmaya 1 Ocak 2017 -1 Nisan 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde çeşitli şikayetlerden dolayı muayenede polip saptanmış ve histeroskopik olarak polipektomi yapılan vakalar dahil edildi. Hastalara ait veriler hastanemizin bilgisayar veri sisteminden ve hasta dosyalarından geriye dönük olarak invaziv bir işlem gerçekleştirmeden toplandı. Çalışmaya dahil edilen tarihler arasında 310 hastaya hastanemizde operatifhisteroskopi uygulandı. Çalışma için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alınmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik testi (Kolmogorov-Smirnov) yapılmış ve normal dağılmadıkları saptanmıştır. Bu nedenle parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Tanımlayıcı özellikler için sayı ve yüzde analizi; tanımlayıcı özelliklerden kategorik olanların karşılaştırılmasında Ki-Kare testi; kategorik olmayanlar için (ikiden fazla gruplar için) Krusskal-Wallis testi yapılmıştır. P değeri 0,05 düzeyinde anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular:Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalamasının 45,69±10,71 olduğu; %63,9'unun 1-3 arası doğum yaptığı; %66,8'inin normal doğum yaptığı; %78,7'sinin menopozda olmadığı; %55,8'inin TV-USG'depolibi olduğu; %79'unun H/S'inde 1 polibinin olduğu; %26,1'inin polibininuterin ön duvarda olduğu; %97,4'ünün patolojisinin benign olduğu; %85,5'inin ek hastalığının olmadığı; %51,9'unun geliş şikayetinin semptomatik olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to compare the criteria that will help to predict benign or malignant pathologies in diagnosis in patients with suspected polyps on TV-USG during the examination due to abnormal uterine bleeding and various reasons, and who were directed to diagnostic and / or operative hysteroscopy, and the selection of patients to be referred to surgery according to these results. . Materials and Methods: In this retrospective study, the cases where polyps were detected during examination due to various complaints at the Gynecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital between January 1, 2017 and April 1, 2020, and cases who underwent hysteroscopic polypectomy were included. The data of the patients were collected retrospectively from the computer data system and patient files of our hospital without performing an invasive procedure. Between the dates included in the study, 310 patients underwent operative hysteroscopy in our hospital. Approval was obtained from the Non-Invasive Clinical Research Ethics Committee of Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital for the study. Results: The average age of the patients included in the study was 45.69 ± 10.71; 63.9% gave birth between 1-3; 66.8% gave birth normally; 78.7% of them are not in menopause; 55.8% of which is polybi in TV-USG; 79% of them have 1 polybin in H / S; 26.1% of the polybinin uterine anterior wall; The pathology of 97.4% is benign; 85.5% of them do not have any additional disease; It was determined that 51.9% of the arrival complaints were symptomatic.