Denizel makroalg, Ulva intestinalis (Cholorophyta),Ellisolandia elongata (Rhodophyta), Dictyota dichotoma veSargassum vulgare (Pheaophyta)'nin lipit içeriği veantimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
Determination of lipid content and antimicrobial effects ofmarine makroalg, Ulva intestinalis (Cholorophyta), Ellisolandiaelongata (Rhodophyta), Dictyota dichotoma and Sargassumvulgare (Pheaophyta)
  1. Tez No: 649664
  2. Yazar: AYCAN ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmada, gelecekte geliştirilecek fonksiyonel ürünler için dört farklı makroalg türüne ait biyokimyasal kompozisyon, antimikrobiyal aktivite, yağ asidi kompozisyonu, besin maddesi bileşenleri ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskopu) görüntüleri belirlenmiştir. Makroalg örnekleri kuzeydoğu Akdeniz kıyısında yer alan İskenderun Körfezi'nden toplanmıştır. Analizlerde kahverengi alglerden Sargassum vulgare, Dictyota dichotoma, yeşil alglerden Ulva intestinalis ve kırmızı alglerden Ellisolandia elongata türleri kullanılmıştır. En yüksek protein, lipid ve kül içerikleri sırasıyla, U.intestinalis (%15,77), S.vulgare (%12,21) ve kül içeriğinin E.elongata (%76,75) türlerine ait olduğu belirlenmiştir. En yüksek ve en düşük SFA, MUFA ve PUFA'daki yüzde değişimleri sırasıyla D.dichotoma (%41,48)-E.elongata (%85,85)'ya, E.elongata (belirlenemedi) ve D.dichotoma (%22,67), E.elongata (belirlenemedi) ve S.vulgare (%2,52). En yüksek C, H, N % değerleri E.elongata türünde belirlenmiştir. Sonuç olarak, antimikrobiyal etkinlik testlerinde, U.intestinalis ve E.elongata makroalg türlerinin E.coli ve C.albicans'a karşı etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biochemical composition, antimicrobial activity, fatty acid composition, nutrient components and SEM (Scanning Electron Microscope) images of four different macroalgae species were determined for the functional products which will be developed in the future. Macroalgae samples were collected from Iskenderun Bay, the northeastern Mediterranean coast. Sargassum vulgare, Dictyota dichotoma from brown algae, Ulva intestinalis from green algae and Ellisolandia elongata from red algae were used in the analysis. The highest protein, lipid and ash contents were determined respectively by U.intestinalis (15.77%), S.vulgare (12.21%) and E.elongata (76.75%). The percent change rates in the highest and lowest SFA, MUFA and PUFA were respectively D.dichotoma (41.48%) - E.elongata (85.85%), E.elongata (not determined) - D.dichotoma (22.67%), E.elongata (not determined) - S.vulgare (2.52%). The highest C, H, N values were determined as E.elongata. In conclusion, in the antimicrobial efficacy tests, U.intestinalis and E.elongata macroalgae species were found to be effective against E.coli and C.albicans.