Baha Said'in hayatı, eserleri ve Anadolu'daki dini gruplara dair düşünceleri
Baha Said's life, works and thoughts on religious groups in Anatolia
  1. Tez No: 649687
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamız, Osmanlı'nın son dönemleri ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında yaşamış fikir adamlarından Baha Said'in düşüncelerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Baha Said, siyasi, sosyal ve toplumsal değişimin olduğu bir dönemde yaşamış, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nde önemli vazifelerde yer almış, İttihat ve Terakki'nin benimsemiş olduğu Türkçülük akımı doğrultusunda Anadolu'daki Alevi-Bektaşi zümrelerini araştırmıştır. Çalışmalarında söz konusu zümrelerin Türk kimliği üzerinde durmuştur. Bu bağlamda, tezimizde öncelikle Baha Said'in hayatı, üstlendiği görevler, ilmi kişiliği ve eserleri incelenmiştir. Sonrasında araştırmış olduğu Alevi-Bektaşi zümreleri hakkındaki görüşleri ele alınmıştır. Çalışmaları ile ilgili değerlendirmeler ve tespitler ise, tezin ilgili bölümlerinde ve sonuç bölümünde aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to reveal the thoughts of Baha Said, one of the intellectuals who lived in the last periods of the Ottoman Empire and the first years of the Republic. Baha Said lived in a period of political, social and societal change, took part in important duties in the Committee of Union and Progress and researched the Alevi-Bektashi groups in Anatolia in line with the Turkism trend adopted by the Committee of Union and Progress. He focused on the Turkish identity of these groups in his works. In this context, first Baha Said's life, duties, scientific personality, and works are examined in our thesis. Then, his opinions about the Alevi-Bektashi groups that he researched are discussed. The evaluations and determinations about his studies are addressed in the relevant parts of the thesis and in the conclusion part.