Deneysel iskemik sol kolon anastomoz modelinde adrenomedullinin anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of adrenomedullin on anastomosis healing in experimental ischemic left colon anastomosis model
- Tez No: 649795
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN KARATEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kolon anastomozundan kaçak, mortalite ve morbiditenin artmasına neden olan önemli bir komplikasyondur. İskemi, bu olayın iyi bilinen bir nedenidir. Bu çalışma, sıçan modelinde adrenomedullinin iskemik kolon anastomozunun iyileşmesi üzerindeki etkilerini araştırmak için tasarlanmıştır. YÖNTEMLER: Standartlaştırılmış 4 gruba ayrılan 40 Wistar sıçanında sol kolon rezeksiyonu peritoneal refleksiyonun 3 cm yukarısından gerçekleştirildi ve kolon anastomozu yapıldı. İskemiyi taklit etmek için, tüm gruplarda anastomozun her iki ucuna 2 cm mesafeden mezokolon bağlandı. Kontrol grubuna (I, II) başka tedavi uygulanmadı, sadece kolonik anastomoz yapıldı. Deney grubu (III, IV) adrenomedullin tedavisi aldı ve kolon anastomozu yapıldı. Grup II ve IV sıçanlarda (tedavi grupları) peroperatif dönemde adrenomedullin tedavisi başlandı. Grup I ve grup II sıçanlar postoperatif 3. günde sakrifiye edildi. Grup II ve grup IV sıçanlar postoperatif 7. günde sakrifiye edildi. Dikkatli relaparotomi sonrası anastomozda patlama basıncı, hidroksiprolin, MDA (maleondialdehide), IL 6 (interlökin 6), NO (nitrik oksit), VEGF (Vasculer endotelyal büyüme faktörü), TNF-alfa (Tümör nekrozis faktör alfa) düzeyleri ölçüldü ve histopatolojik özellikler analiz edildi. İyileşme parametreleri ve inflamatuar değişiklikler, granülositik hücre infiltrasyonu,mononükleer hücre infiltrasyonu, fibroblastik hücre infiltrasyonu, nekroz, eksüda ve kılcal oluşumu, her doku örneğine 0-3 arasında bir puan verilerek yarı kantitatif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Leakage from colonic anastomosis is a major complication causing increased mortality and morbidity. Ischemia is a wellknown cause of this event. This study was designed to investigate the effects of adrenomedullin on the healing of ischemic colon anastomosis in the rat model. METHODS: Standardized left colon resection 3 cm above the peritoneal reflection and colonic anastomosis were performed in 40 Wistar rats divided into four groups. To mimic ischemia, 2 cm mesocolon was ligated on either site of the anastomosis in all groups .The control group ( I , II) received no further treatment, there were only colonic anastomosis performed. The experimental group (III, IV) recived adrenomedullin treatment and colonic anastomosis performed. Adrenomedullin therapy was started with peroperative period in group II and IV rats (therapeutic groups).In group I and group II rats were sacrificed on the 3.th postoperative day. In group II and group IV rats were sacrificed on the 7.th postoperative day. After careful relaparotomy , bursting pressure, hydroxyproline ,MDA (maleondialdehide), IL 6 (interleukin 6),NO (nitric oksit ),VEGF( Vasculer endotelyal growth factor),TNF-alfa (Tumor necrosis factor alfa) levels were measured and histopathological characteristics of the anastomosis were analyzed. The healing parameters and inflammatory changes , granulocytic cell infiltration, mononuclear cell infiltration ,fibroblastic cell infiltration ,necrosis, exudate, and capillary formation were assessed semiquantitatively by assigning a score of 0-3 to each tissue specimen.