Aleksitimi, somatizasyon ve erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between alexithymia, somatization and early maladaptive schemas
- Tez No: 649814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERVİN SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin aleksitimi düzeyi, somatizasyon düzeyi ile şema biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi gibi değişkenlere göre aleksitimi ve somatizasyon düzeyleri ile şema biçimleri arasında bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye de yaşayan bireyler oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T testi, Anova, Post Hoc Tukey, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; kadınların somatizasyon ve tehditler karşısında dayanıksızlık ölçeklerinden aldıkları erkeklerin somatizasyon ve tehditler karşısında dayanıksızlık ölçeklerinden aldıkları puanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Erkeklerin duyguları bastırma alt ölçeğinden aldıkları kadınların duyguları bastırma alt ölçeğinden aldıkları puanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bireylerin yaşları arttıkça bireylerin kendini feda ve cezalandırılma alt ölçeklerinden aldıkları puanlarda artmakta olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; bireylerin aleksitimi ve somatizasyon ölçeklerinden aldıkları puanlar arttıkça bireylerin duygusal yoksunluk, başarısızlık, karamsarlık, sosyal izolasyon, duyguları bastırma, bağımlılık, kendini feda, terk edilme, kusurluluk ve tehditler karşısında dayanıksızlık ölçeklerinden aldıkları puanlarda artmakta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to examine the relationship between people's alexithymia levels, somatization levels and schema forms. In addition, it is examined that whether there is a difference between variables like people's sex, age, marital status and education level and alexithymia levels, somatization levels and schema forms. People living in Turkey are the population of the study. Unpaired T Test, Post Hoc Tukey, Pearson correlation and Regression analysis are used in the analysis of data. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that women have higher scores on somatization and weakness across threat scales than men. Men have higher scores on suppression subscale than women. It is determined that as individual's age increase, their scores on self-immolation and self-punishment subscales increase too. Besides, it I found out that as individual's scores on alexithymia and somatization scales increase, their scores on emotional deprivation, failure, pessimism, social isolation, suppression, addiction, self-immolation, abandonment, imperfection and weakness across threat scales also increase.