70'lerin beden sanatında özne olarak kadın
Woman as a subject in body art of the 70s
- Tez No: 649815
- Danışmanlar: PROF. FÜSUN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tarih öncesinden günümüze ataerkil düzen ile birlikte kadın kimliği birçok toplumda ikinci bir cins olarak kabul edilmiştir. Kadın kimliğinin 'özne' olarak kendisini arayışı ve tanımlanışı bu ataerkil düzenin izin vermiş olduğu sınırlar dâhilinde, erkeğin gölgesinde yaşamını sürdürmeye çalışmış ve oluşmuştur. 18. Yüzyılın sonları ve 19. yüzyılın başında gelişen kentler, Sanayi devrimi ile birlikte yaşanan sosyal hareketlerle kadın kimliğinin sorgulanması ve savunusunu destekleyen eylemler dönemin farklı sosyal kesimlerinden kadın öncüler tarafından geliştirilmiş ve feminist hareket oluşmuştur. Kadınların özgürleşebilmeleri adına, eğitim ve cinsiyet eşitliği adı altında boy göstermeye başlayan sosyal, siyasi eylemlerle feminist hareket gelişmiştir. Çağdaş sanatta 'feminizm' kavramı ve feminist hareket' modern dönemden günümüze kadın sanatçıların çalışmalarına ve üretimlerine yansımıştır. Feminist hareketin içerisinde yer alan birçok kadın sanatçı, kendi kimliklerini oluşturabilmek ve bedenlerini özgürleştirebilmek adına, çalışmaları aracılığı ile kendi varlıklarını ortaya koymaya çalışmışlardır. 70'li yıllarda gerçekleşmeye başlayan performans sanatı ile birlikte birçok kadın sanatçı, kendi bedenlerini sanatın nesnesi olarak kullanmışlardır. Gerçekleşen performanslarda kendi bedenlerini kullanmaları ve aynı zamanda bedenleri aracılığı ile kadın kimliğinin yeniden sorgulanması ve eyleme dönüşen beden üzerinden gerçekleşen özneleşme süreci, performans örnekleri eşliğinde incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
From prehistoric times to the present with the patriarchal order, women's identity has been accepted as a second type in many societies. The search for idenfication of female identity as a 'subject' tried to survive in the shadow of the man , within yhe limits allowed by this patriarchal order. Cities that developed in the late 18th and early 19th centuries , the actions that sported the questioning and defence of women's identitiy with the social movements experienced with the industrial revolotions were developed by female pioneers from diffrent social segment of the period and a feminist movement was formed İn order to libarete women, the feminist mpvement has developed through social an political actions that have started to appear under the name of educatian and gender equality. The concept pf feminism and feminist movement in contemprory art has been reflected in tkr works and productions of women artist from the modern ero to the present day. Many female artist involved in the feminist movement have tried to reveal their own existance through their work in order to create their own identies and liberate their bodies with the performance art that began to take place in the 70s, many female artist used their bodies as object of arts.In the performances that take place, they will use their own bodies, as well as re-question the female identity through their bodies and the subjective process through the body that turns into action will be examined with performance samples.