Investigation of industrial storage rack systems under earthquake loads
Deprem yükleri altında endüstriyel depo raf sistemlerinin incelemesi
- Tez No: 649836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnce duvarlı çelik profillerden yapılmış Çok Katlı Endüstriyel Depolama Raf Sistemleri (EDRS), Bu sistemler depreme maruz kaldığında riskli sonuçlara yol açan hassas imalat ve hafif yanal sertlik ile karakterize edilirler. Yapıların tasarımına ilişkin ulusal yönetmelikleri inceleyerek, sismik yükleme için ISRS tasarımına herhangi bir atıfta bulunmazlar. Mevcut tez çalışması, ISRS eklemlerinin sayısal bir çalışmasını ve bunların farklı deprem kayıtları altında tüm sistemin performansı üzerindeki etkilerini içermektedir. ABAQUS kullanılarak iki sayısal model oluşturulmuş ve analiz edilmiştir. Her iki model de aynı boyutlara sahiptir ancak farklı kiriş-kolon birleşim durumları (kancalı ve yarı sert) vardır. Çalışma, 22 gerçek depremde Artımlı Dinamik Analiz (IDA) uyguladı. Her durum için, iki farklı parametre hesaplandı 1) maksimum katlar arası kayma ve 2) maksimum kiriş-kolon bağlantı dönüşü. Bu parametrik çalışmada çok sayıda yinelemeyi işlemek için bir Python kodu uygulandı. Kırılganlık üretilirken, bu araştırmada üç sınır durum göz önünde bulundurulmuştur: sırasıyla 1%, 2%, ve 4% sürüklenme oranı olarak seçilen eşik değerleri ile anında doluluk (AD), can güvenliği (CG) ve çökme önleme (ÇÖ). Yarı rijit modelin kancalı modelden daha güçlü ve daha sert olduğu kanıtlanmıştır çünkü taban kesme aynı PGA'da bile daha büyüktür. Dahası, kırılganlık analizinde, yarı rijit modeller, belirtilen kapasite sınır durumlarını aşma olasılığının daha az olduğunu tecrübe etti ve bu da yarı rijit bağlantıların tüm yapıya daha yüksek mukavemet ve sertlik sağladığı çıkarımına yol açtı.
Özet (Çeviri)
Multi-story Industrial Storage Racking Systems (ISRS) constructed from thin-walled steel profiles. They are characterized with delicate fabrication and light lateral stiffness which leads to risky consequences when these systems are exposed to earthquakes. By reviewing the national regulations for the design of structures, they include no reference to the design of the ISRS for seismic loading. The current thesis work involves a numerical study of the ISRS joints and their influence on the performance of the entire system under different earthquake records. Two numerical models are constructed using ABAQUS and analyzed. Both models have identical dimensions but different cases of beam-column joints (hooked and semi-rigid). The study applied Incremental Dynamic Analysis (IDA) on 22 actual earthquakes. For each case, two different parameters were calculated 1) the maximum inter-story drift and 2) the maximum beam-to-column connection rotation. To handle the large number of iterations in this parametric study, a Python code was implemented. While producing fragility, three limit states were considered in this research: immediate occupancy (IO), life safety (LS), and collapse prevention (CP) with threshold values chosen as 1%, 2%, and 4% drift ratio, respectively. It was proved that the semi-rigid model is stronger and stiffer than the hooked model since the base shear was greater even at the same PGA. Moreover, in the fragility analysis, the semi-rigid models experienced less probability of exceeding the specified capacity limit states, leading to the inference that the semi-rigid connections provide higher strength and stiffness to the whole structure.