Türk Vergi Hukukunda defterlere ilişkin ödevlere aykırılık ve sonuçları
Contradiction to the obligation on the books in Turkish taxation system and its results
- Tez No: 649877
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA TAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Türk vergi hukukunda vergi matrahı ilke olarak mükellefin beyanına dayanarak belirlenmektedir. Mükelleflerin beyan ettikleri vergi matrahı ise defter, kayıt ve belgelere dayanmaktadır. Ödenecek verginin belirlenmesi açısından defterlerin doğru ve eksiksiz bir şekilde tutulması önem taşımaktadır. Aksi takdirde kişiler arasında adaletsiz bir vergi dağılımı oluşacaktır ki bu durum beraberinde birçok sosyal sorunlara da yol açmaktadır. Defterlerin doğruluğunu sağlamak amacıyla kanunlarda birtakım ödevler belirlenmiştir. Defter tutma ödevi mükellefin vergi ile ilgili servet, sermaye, hesap durumu, vergi ile ilgili muamelelerini tespit ve üçüncü şahısların vergi karşısındaki durumunu belirlemek amacıyla getirilmiştir. Defterlere ilişkin diğer ödevlerden olan kayıt düzenine uyma, defterlerin onaylattırılması, defter kayıtlarının belgelendirilmesi, defterlerin muhafaza ve ibraz ödevi gibi ödevler de defter tutma ödevinin sistematik bir şekilde yerine getirilmesini ve denetlenmesi nedeniyle güvenilir olmasını sağlamaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle birlikte vergi sistemi de elektronik ortam üzerinden yürütülmeye başlanmış ve bu kapsamda yeni uygulamalar getirilmiştir. Söz konusu bu ödevlerin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla bazı yaptırımlar öngörülmüştür. Bu yaptırımlar ile eksik verginin tahsil edilmesi ve ceza hukukunun caydırıcı ve önleyici amaçları gerçekleştirilmek istenmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde defterlere ilişkin ödevler incelenmiştir. İkinci bölümünde ise defterlere ilişkin ödevlere aykırılıklar ve sonuçları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish tax law, the tax base is determined based on the declaration of the taxpayer in principle. The tax base declared by taxpayers is based on books, records and documents. It is important to keep the books accurately and completely in order to determine the tax payable. Otherwise, there will be an unfair tax distribution among individuals, which leads to many social problems. In order to ensure the accuracy of the books, some obligation is determined in the laws. The bookkeeping task was introduced to determine the taxpayer's tax-related wealth, capital, account status, tax-related transactions and to determine the status of third parties against tax. Assignments such as obeying the registration system, which is one of the other obligations related to the books, getting the books approved, documenting the records, keeping the books and the obligations also ensure that the bookkeeping obligation is reliable due to its systematic performance and supervision. In addition, with the development of technology, the tax system has started to be implemented via electronic environment and new applications have been introduced in this context. Some sanctions have been envisaged in order to ensure the fulfillment of these duties. With these sanctions, it is desired to collect the missing tax and to deter and prevent the criminal law. In the first part of our study, obligations related to notebooks are examined. In the second part, contradictions to obligations and their results are explained.