Emperyalizm kuramları ve Türk aydınının emperyalizm algısı
Imperialism theories and Turkish intellectual's perception of imperialism
- Tez No: 649876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Klasik Marksist Emperyalist Kuram, emperyalizm teorisini on dokuzuncu yüzyıl boyunca kapitalist gelişimin ulaştığı aşamanın analizi üzerine inşa etmiştir. Emperyalizmi kapitalizmin en yüksek aşaması olarak gören görüşler (Lenin-Bukharin) ile birlikte emperyalizmi kapitalizmin daima içinde bulunan bir nitelik olduğunu ortaya koyan (Luxemburg) görüşler de söz konusudur. Ancak bu kuramın odak noktası sadece gelişmiş kapitalist ülkeler ile sınırlıdır. Bağımlılık Okulu Kuramı ise emperyalizmin 'azgelişmiş' ülkelerde meydana getirdiği bağımlı ekonomik ilişkileri incelemiştir. İki kuramın da odaklandığı süreçler ve ülkeler farklı nitelikler göstermektedir. Dolayısıyla emperyalizme ilişkin ortaya koydukları kuramlar da farklılık göstermektedir. Ancak Türk Aydınının 'azgelişmiş' ülke aydını olmalarından dolayı emperyalizme dair görüşleri bu iki kurama da katkı sunmaktadır. Türk Aydınının perspektifi Klasikler ile Bağımlılık Okulu arasında bir köprü inşa etmektedir.
Özet (Çeviri)
Classical Marxist Imperialist Theory built its theory of imperialism on the analysis of the stage reached by capitalist development during the nineteenth century. There are views (Lenin-Bukharin) that see imperialism as the highest stage of capitalism, as well as views (Luxemburg), which reveal imperialism as a feature that has always been in capitalism. However, the focus of this theory is limited only to developed capitalist countries. Dependency Theory, on the other hand, examined the dependent economic relations that imperialism has created in“underdeveloped”countries. The processes and countries that both theories focus on show different characteristics. Therefore, the theories they put forward about imperialism also differ. However, the views of Turkish Intellectuals on imperialism contribute to both of these theories, as they are“underdeveloped”country intellectuals. The perspective of the Turkish Intellectual is building a bridge between the Classics and the Dependency Theory.